Bakıcı ararken gerekirse aksi olun! Her işe burnunu sokan, her soruyu soran, meraklı, paranoyak belki biraz huysuz olabilirsiniz
Minik bebeklerinize bakıcısını seçmeden önce kağıdı kalemi elinize alın…

Daha önce bakıcılık yaptınız mı? "Eğer yaptıysanız kaç çocuğa baktınız? Eğer mümkünse bu kişilerin telefonlarını alabilir miyim?" Bu soruyla kişinin tecrübesi, referansları ve çocukları ne kadar tanıdığı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Hatta size verdiği telefonları arayarak çocuklara karşı tutumu hakkında da bilgi almış olursunuz. Beslenmesinde nelere dikkat edersiniz? Sağlıklı beslenme konusundaki yeterliliği ve çocuklara da bunu kazandırabilme yetisi hakkında sizi yönlendirecektir. Çocuğum düştü ve yaralandı, ne yaparsınız? "İlk yardım bilginiz ne kadar?" Bu sorunun yanıtıyla; çocuğunuzun merdivenden düşmesi, açıkta duran ilacı içmesi ya da yerdeki boncuğu ağzına atması gibi tehlikeli durumlardaki mesleki yeterliliğini görebilirsiniz.

Bebek bakıcısı seçimi Bebek bakıcısı seçimi

Acil bir durumda ne yaparsınız? Acil durumlarınız nelerdir? Çocuk için acil durumları belirlemesi, kişinin öncelikleri ve acil kelimesinin onda yarattığı imajı görebilirsiniz. Çocuk için kurallarınız nelerdir? Kuralları nasıl uygularsınız? Disiplinli mi, esnek mi yoksa tutarlı mı? Bu soru bakıcının hangi eğitim yöntemine yakın olduğu hakkında fikir verir. Baktığınız çocukla geçirdiğiniz bir günü anlatır mısınız? Planlı ve düzenli olup olmadığı, günlük yaşamında nelere dikkat ettiği ve öncelikleri hakkında fikir verir. Çocukla yakınlığına ayna tutar...

Bebek bakıcısı seçimi Bebek bakıcısı seçimi

Bir çocuğa tuvalet eğitimi verdiniz mi? Tuvalet eğitimi ile ilgili sorunlar sizi ne kadar etkiler? Bakıcı adayının bu soruya vereceği yanıt; bez değiştirme, çocuğun tuvalet ihtiyacını karşılama gibi konulara hakimiyeti hakkında size fikir verir. Çocuk hastalıklarını bilir misiniz? "Çocuk hastalandığında nelere dikkat edersiniz?" Bu soru size; dadı adayının çocukların rutin geçirdiği kızamık, çiçek ya da bulaşıcı hastalıklara karşı nasıl davranması gerektiğini bilip bilmediği hakkında fikir verir. Çocuk bakımına ilişkin yeterlilik belgeniz, sertifikanız ya da diplomanız var mı? Bu soru; bakıcının çocuk bakma konusundaki yeterliliği hakkında resmi bilgi verir.

Bebek bakıcısı seçimi Bebek bakıcısı seçimi

Çalışan anneler; en azından ilk 3- 6 bebeğinin bakımını üstlenmelidirler. 'Güven-güvensizlik dönemi' dediğimiz bu zaman diliminde; anne çocuk ilişkisinin temelleri atılmaktadır. Doğru bakıcı bulma konusunda yapılan öneriler size fikir verse de; önemli olan anne ve babaların içindeki sesi dinlemesidir. Aile, yukarıdaki soruların hepsine olumlu cevap alsa bile bakıcı adayı ailenin içine sinmeyebilir. Bu durumda özellikle annelerin, içine sinmesi önemlidir.

Bebek bakıcısı seçimi Bebek bakıcısı seçimi