Emzirmenin birçok faydası olduğu bilinir. İnsan sütü fazlaca besin sağlar, fakat ayrıca bebeğin bağışıklık sistemi için de iyi bir şeydir. Enzimler, akyuvarlar ve antikorlar sayesinde, bebeğinizi enfeksiyonlardan korur. Emzirme aynı zamanda astım ve alerjiden de koruduğu gibi ani bebek ölümü riskini de azaltır. Brezilyada yapılan bir araştırmada, 30 yıl boyunca insanları izlemişler ve yetişkinlikteki zekanın ve eğitimliliğin emzirmeyle bağlantılı olduğunu bulmuşlar. Bu doğru mu? Anne sütü ileride daha zeki olmanızı sağlar mı?

Anne sütü Anne sütü

Bir çocuğun IQ seviyesi ve zekası birçok etkene bağlıdır. Şüphesiz, anne sütünün de içinde bulunan ve benzeri faydalı besinlerin rolü büyüktür. Anne sütünde bulunan Omega 3 yağ asitleri, balık yağı desteği ve balık gibi yiyecekler beyin fonksiyonlarına ve göz gelişime yardımcı olur. Ama çocuğun beyin gelişimine yardımcı olan şey sadece yiyecekler değildir. En önemli etkenlerden biri de aile ve yetiştiği ortamdır.

Anne sütü Anne sütü

Ebeveynlik gerçekten mühimdir. Erken dönemlerden itibaren hatta rahimden başlayarak bebekler dinler ve öğrenirler. Bebeklerine şarkı söyleyen, onlarla konuşan ve onlara kitap okuyan ebeveynler, bebeklerinin ne kadar çok kelime öğrendiğini ve dil iletişimlerinin nasıl geliştiğini fark ederler. Bu da zamanla daha iyi akademik başarı ve IQ seviyesine sebep olur.

Anne sütü Anne sütü

Bir çocuk büyüdükçe, aile ilişkileri yapbozun en büyük parçasını oluşturur. Aile yemekleri çocuğa özgüven ve rahatlık kazandırıp, depresyonu önler ve okul başarısına da katkı sağlar. Anne-baba ve çocuk arasındaki iletişim çocuğun kendini ifade etme ve karar alma becerisinde de belirgin bir farklılık yaratır. Bunun diğer tarafı da stresli bir olaydır – ölüm, iş kaybı ya da boşanma; çocuğun öğrenmesini ve motivasyonunu etkileyebilir.

Anne sütü Anne sütü

Arkadaşlık da ayrıca önemli bir etkendir. Çocuklar büyükleri zaman özellikle de ergenlik döneminde akranlarından etkilenirler. Bu yaşlara uyum sağlamak isterler. Benzer hedefleri olan arkadaşlar, çocuğunuzun kendi yoluna rahatça devam etmesini sağlar. Ancak bazı durumlarda ise arkadaşlar çocuğunuzu negatif etkileyip farklı bir yöne itebilirler.

Anne sütü Anne sütü

Sonuç olarak; çocuğunuzun zeki olmasında sadece tek bir değil bir çok etken vardır. Her ne kadar emzirmenin yani anne sütünün faydaları tartışılmazsa da; bu, ebeveyn olarak, çocuğumuzun başarılı ve sağlam bir birey olması için, bizim yapmamız gerekenlerden sadece biridir.

Anne sütü Anne sütü