nasıl emzirilmeli emzirme ve anne sütü bebek emzirirken dikkat edilecekler anne sütüm yeterli mi ne sıklıkla bebek emzirilir


127537Bebeğinizin yeterli düzeyde emdiğini nasıl anlarsınız? Bebekler hangi sıklıkta emzirilmeli? Doğru emzirme tekniği nasıl olmalı? Ek gıdaya ne zaman geçilmeli? Anne sütü ve emzirmenin faydaları nelerdir? İşte aklınıza takılan tüm bu soruların yanıtı…

Anne sütü, zamanında doğan, fetal depoları anneden yeterli oranda alan her yenidoğan bebeğin normal gelişmesine yetecek besin öğeleri gereksinmesinin tümünü karşılayan, ilk 6 ay tek başına yeterli olan yenidoğan ve süt çocukları için en uygun ve doğal bir besindir.

BEBEK HER İSTEDİĞİNDE EMZİRİLMELİ

Bebekler özellikle doğumu takip eden ilk dönemlerde sık aralıklarla emmek isterler. Bu nedenle bebek her emmek istediğinde emzirilmelidir. Böylelikle memede süt yapımı artar ve süt birikimi sonucu sorunlar olmaz. Ayrıca bebek anne sütünden çok yararlanır. Uzun süre (5 – 30 dakika) emzirilmelidir. Bu durum süt tüketiminin yanında psikolojik etki yaratmaktadır. Ayrıca hasta ve yorgun bebek sık aralıklarla ve azar azar emmek ister.

Anne yeterli süt üretebileceğine inanmalıdır. Yeterli süt, emzirmeye bağlıdır. Bebek önce bir meme, doymazsa diğeri ile emzirilmelidir.
Çalışan anneler için önceden sağılmış süt (8 saat oda sıcaklığında, 2 gün buzdolabında bozulmadan kalabilir) kaşıkla bebeğe verilebilir.

ANNE SÜTÜNÜN YETERLİLİĞİ NASIL ANLAŞILIR?

Bebeğin ağırlığındaki değişiklikler sürekli takip edilmelidir. Hazırlanan büyüme grafiğindeki noktalar birleştirildiğinde çizgi yukarı doğru gidiyorsa süt yeterlidir. Ağırlık kazanmada yavaşlama varsa veya bebek memeyi bırakmama gibi açlık belirtileri gösteriyorsa anne sütü yeterli gelmiyor olabilir. Bu denemeler yapılmadan 4. aydan önce sütü yeterli gelmiyor diye anneye ek besin vermesi önerilmemelidir!