21585
Hastanede çocuk hastalar ameliyathaneye sedye ile değil akülü arabayla giriyorlar.

Çocukların ufak da olsa bir operasyon geçirmesi veya ameliyat olması hem anne babalar hem de çocuk için endişe yaratan bir durumdur. Ameliyata girecek çocuk, başına ne geleceğini bilmediği için endişe duyar. Bu da onda büyük bir stres ve korku yaratır. Bir de anne babasının yaşadığı üzüntü ve endişeyi hissederse bu durumdan olumsuz yönde etkilenir ve olay travmatik bir hal alabilir.

ONLAR AMELİYATA GÜLE OYNAYA GİDİYORLAR

Tokat Devlet Hastanesi’nde ameliyata girecek çocuğun psikolojisi dikkate alınıp bu konuda çok güzel bir uygulama başlatılmış. Hastanede çocuk hastalar ameliyathaneye sedye ile değil akülü arabayla giriyorlar. Böylece yaşadıkları korku ve endişe en aza indiriliyor ve ameliyat süreci eğlenceli bir hal alıyor.

Tokat Devlet Hastanesi’ndeki bu uygulamayı sosyal medyadan gören Çerkezköy’deki özel bir hastanenin çocuk servisinde de aynı uygulama ile çocuklar ameliyathaneye gidiyorlar. Çocuğunun sedyede yatarak korku içinde ameliyata gitmesini izlemek yerine akülü arabada güle oynaya gittiğini görmek ailelerin psikolojisi için de oldukça önemli. Dileriz tüm hastaneler bu uygulamayı örnek alırlar ve çocuklar hep bu şekilde korkusuzca ameliyata girerler.

Çocuğun ameliyata hazırlanma sürecinde ebeveynlere düşen görevler nelerdir, çocuğa nasıl davranmak gerekir? Çocuk Terapisti Uzman Psikolog Ramazan Şimsek sorularımızı yanıtlıyor.

Ebeveynler çocuklarının hasta olmaması için ellerinden geleni yaparlar; ama bazen çocukları hastalıktan korumak hiç de kolay olmuyor. Bunun sonucunda ise bazı hastalıklar için ameliyat kaçılmaz son oluyor. Bu ufak bir operasyon dahi olsa hem ebeveynler için hem de çocuk için endişeli bir dönemdir. Bu dönem de çocuğun psikolojik destek alarak ameliyata hazırlanması son derece önemlidir.

Bu hazırlık aşamasında anne ve babalara önemli görevler düşmektedir. Çocuk ameliyata iyi hazırlanmış ise olumsuzluklardan veya travmadan hafif etkilenmiş olacaktır. Eğer bu durum sağlıklı bir şekilde anlatılmaz ise, çeşitli duygusal ve davranış bozuklukları görünebilir. Bunlarda en belirgini; öfke, depresyon, panik, endişe, ağlama, uyku ve yeme bozukluklarıdır.