Eşler için psikolojik açıdan sarsıcı bir dönem olan boşanma, ayrılığın getirdiği olumsuz duygu durumları nedeniyle, eşlerin çocukların yanında karşı tarafı kötüleme hatasına düşmelerine neden olabiliyor. Bu hataya düşmemenin, çocuğun psikolojisini korumak açısından büyük önem taşıdığını söyleyen Psikolog Ayşe Yanık Knudsen, görüşlerini şu sözlerle sürdürüyor: “Boşanma sürecinde en sık yapılan hatalardan biri, eşlerin çocukların yanında diğer tarafı kötülemeleridir. Bu durum, çocukların bu süreçte fazlasıyla bozulan psikolojilerini daha da olumsuz etkiler. Boşanma sürecinde yapılması gereken, çiftlerin çocuğu düşünerek birbirlerine karşı saygılı olmalarıdır. Bu süreçte çiftler, annelik ve babalık görevlerini eskisi gibi sürdürmeye gayret göstermeli, çocuklarına kendilerini güvende hissedecekleri bir ev ortamı sunmalıdır.”

Boşanmanın çocuğa etkileri Boşanmanın çocuğa etkileri

Çocuğa boşanmanın nedenleri uygun bir dille anlatılmalı

Çocuğun boşanma sürecini kabullenebilmesi ve psikolojisinin korunabilmesi için, boşanma nedenlerinin uygun bir dille anlatılması gerektiğini dile getiren Psikolog Ayşe Yanık Knudsen, bu sayede sağlıklı bir boşanmanın gerçekleştirilebileceğine dikkat çekiyor. Knudsen sözlerini şu ifadelere yer vererek sürdürüyor: “En sık karşılaşılan boşanma nedenlerinden olan fikren uyuşmazlık, çocuğa artık anlaşmanın mümkün olmadığı ve bunun aile yaşantısına zarar verdiği şeklinde uygun bir üslupla anlatılabilir. Bu konuşma yapılırken çocuğun psikolojisi göz önüne alınmalı, boşanmadan sonra aile kavramının bir hasar almadan anne babanın desteğinin aynı şekilde süreceği belirtilmelidir. Çocuk bu sayede kendini güvende hissedecektir.”

Boşanmanın çocuğa etkileri Boşanmanın çocuğa etkileri

Boşanma sürecinde olan anne babalara öneriler

Boşanmanın medeni ve saygılı bir şekilde gerçekleşmesinin, hem çiftlerin hem de çocukların huzuru açısından büyük önem taşıdığını söyleyen Psikolog Ayşe Yanık Knudsen, boşanma sürecinde olan anne babalara şu önerilerde bulunuyor:

Boşanmanın çocuğa etkileri Boşanmanın çocuğa etkileri

- Çocuğunuzun değişen duygu durumlarını dikkatle gözlemleyin. Bu süreçte çocuklarda genel bir mutsuzluk, içe kapanma gibi durumlar normaldir. Ancak alt ıslatma, parmak emme, mutsuzluk ve içe kapanma sorunları 2 aydan uzun sürerse bir uzmandan yardım almak gerekir. - Boşanmaya yakın ve boşanmadan sonra, çocuğunuzla imkanlar dahilinde bolca zaman geçirin. Birlikte yapacağınız aktiviteler, çocuğu dışlanmış ve ailenin dağılmış olduğu düşüncelerinden uzaklaştıracaktır.

Boşanmanın çocuğa etkileri Boşanmanın çocuğa etkileri

- Çocuklar bazen boşanma konusunda kendilerini suçlu görebilir. Yaramazlıklarının bu konuda itici güç olduğunu düşünebilir. Bu nedenle, çocuğa boşanma nedenleri anlatılırken bu düşünceye kapılmamaları açısından sözcükler titizlikle seçilmelidir. - Eşinize, çocuğu göstermemek gibi bir ceza vermeye kalkışmayın. Aksi halde bu durum çocuğun psikolojisini yerle bir edecek, ailenin dağıldığına olan inancını güçlendirecektir. - Mümkünse çocuğunuzun yaşadığı yeri ve okulunu değiştirmeyin. Boşanma sürecine adapte olmaya çalışan çocuğun, bir de bu değişimlere ayak uydurması çok zor olacaktır.

Boşanmanın çocuğa etkileri Boşanmanın çocuğa etkileri