HAREKET

Oturabilir (Ellerini yana açarak ilk başlarda birinin yardımıyla destek alır ve desteksiz olmadan durabiline kadar denge kurmaya çalışır). Yuvarlanabilir. Önce emekleme pozisyonuna geçmeye çaba gösterir, sonra da yavaş yavaş dizlerinin üzerine oturmaya başlayarak bu pozisyonu almayı başarır. Yardım ile ayakta tutulduğunda bacakları rahatça vücut ağırlığını çeker. Objeleri işaret parmağı ve başparmağı ile tutar (cımbız gibi kavrama).

6-8 aylık bebek 6-8 aylık bebek

SÖZLÜ İFADE

Doğal ve uzun sesler çıkararak eğlenir. Önce sözcüklerin ilk hecelerini (ba, ma, de vb.) söyler ve ardından bunları art arda sıralamaya (ba-ba, ma-ma, de-de vb.) başlar.

6-8 aylık bebek 6-8 aylık bebek

İLİŞKİ

Kendi elleri ve ayakları ile oynar. Yetişkin partnerine açıkça görülebilen bir bağlılık gösterir. Aileden kişilere davranışı ve yabancı kişilere davranışı arasında büyük farklılık vardır. Objelerin ve kişilerin yardımıyla teselli olabilir. Objelerle oynar ve onları elinden atıp düşüşlerini izler.

6-8 aylık bebek 6-8 aylık bebek

Çok daha ayrıntılı, anne eli değmiş ay ay bebek gelişimi sayfamıza bakmadan giderseniz çok şey kaybedersiniz..! Annelerimize 6 aylık, 7 aylık ve 8 aylık kapsamlı gelişim sayfalarına da bakmalarını tavsiye ederiz.