“Hiç yerinde durmuyor, düz duvara tırmanıyor, çok hareketli” gibi sözler sarf etmeye başladıysanız çocuğunuzun dört yaşına gelmiş olacağını söyleyen Pedagog Elif Koca, “Anneler bu yaştaki çocukların peşinden koşmaktan yorulur. Gözleriyle çocukları takip ederken başları döner” diyor.

Kız çocuklarında fiziksel gelişim

Boy 4. yaş 92-112 cm arası 4.5 yaş 94-115 cm arası Kilo 11.6-20.6 kg arası 12-22 kg arası

4 yaş çocuklarda gelişim

Erkek çocuklarında fiziksel gelişim

Boy 4. yaş 92-114 cm arası 4.5 yaş 95-118 cm arası Kilo 12.3-21.1 kg arası 12.7-22.6 kg arası

4 yaş çocuklarda gelişim

Sosyal gelişim

10 dakika süreyle televizyon seyreder. * Sınırlamaları test eder. Annesine sorar. * Tepkinizi gözlemek için argo sözler kullanır. * Grup aktivitelerini sever. * Farklı cinsiyet rollerini bilir. * Yetişkinlerin aktivitelerini taklit ederek oyun oynar. * Diğer çocuklarla oynar. * Gruba katılır. * Sosyaldir. * Çok konuşur. Her şeye karışır.

4 yaş çocuklarda gelişim

Psiko-motor gelişimi

Sıçrama, koşma ve tırmanma yeteneği artar. * Kolay yorulur. * Sakardır. * Topuk ve ayakucuyla yürür. Geri gider. * Tuvalet ihtiyacını karşılar. * Kendi giyinir-soyunur. Fermuarını çeker. * 1 metre yukarı atılan topu tutar. * Hareket halindeki topa vurur. * 20 cm yüksekten atlayabilir. * Titreterek de olsa üçgen, daire ve kare çizebilir. * Bildiği nesnelerin resmini çizer. * Plastik çivi tahtasına çivi takar-söker.

4 yaş çocuklarda gelişim

Zihinsel gelişim

Eğlenceli ve abartılı hikayelerden hoşlanır. * Ona kadar sayabilir. B bazı şekilleri tanır. * Dün, bugün, yarın gibi zaman kavramlarını anlamaya başlar. * Çok meraklıdır. Sürekli “neden” diye sorar. * Yardımsız oyuncaklarını toplar. * Basit ev işlerini becerir. * Dikkatlidir. Öğrenmeye meraklıdır. * Doğru ve yanlış arasındaki farkı anlamaya başlar. * Hayal ile gerçeği ayırmaya başlar. * Genelleştirmeyi öğrenemeye başlar. * Hayal gücü çok gelişmiştir. * Hayalindeki objeleri çizer. * Drama yapar.

4 yaş çocuklarda gelişim

Dil gelişimi

Yaklaşık 2000 kelimelik kelime hazinesi vardır. * 4-5 kelimeli cümleler kurar. * Daha anlamlı cümleler kurmaya başlar. * Dilbilgisi ve gramer hataları azdır. * Derdini, olayları ve gördüğü kısa filmi seri olarak anlatabilir. * Gerek kendi kendine, gerekse toplulukta çok konuşur. * Çünkü ve gerçekten gibi anlatım gücüne yönelik cümleler kurar. * Kafiyeli şiirleri ve tekerlemeleri sever. * Beğendiği hikayeleri tekrar tekrar okutur. * Çok sayıda sorular yöneltir. * Kendine ait öyküler uydurur ve yaptıklarını anlatır. * Yarın, daha sonra, gelecek hafta gibi zamanı algılar.

4 yaş çocuklarda gelişim

Duygusal gelişim

Bazen ilgi çekmek için bebek gibi davranır. * Korkularında artış olur. Karanlık, böcek ve yalnız kalma en sık rastlanan korkulardır. * Şaka yapmayı sever. * Kendine güvenir. * Bağımsız olmayı sever. * Uyumludur. * Yetenekleri ve yapabildiği aktiviteler artmıştır. * Sorumluluk almayı sever. * Kurallara uyar.

4 yaş çocuklarda gelişim

Cinsel gelişim

Cinsel kimlik oluşturmuştur. * Cinsel kimlik rolünü öğrenmeye başlar. * Dünyaya nasıl geldiği gibi doğumla ilgili sorular sorar. * Kendisini leyleklerin getirdiğine inanabilir.

4 yaş çocuklarda gelişim