4.5 aylık bebek gelişimi 4.5 aylık bebek kaç kilo olmalı 4,5 aylık bebek gelişimi 4 buçuk aylık bebek beslenmesi dört buçuk aylık bebek gelişimi uzman tv 4.5 aylık gelişim 4.5 aylık bebekler 4.5 aylık bebek kilosu


HAREKET

Karnı üzerinde dururken bacaklarını da uzatarak ellerini açıp, ellerinden destek almaya başlar (Yuvarlanma kabiliyeti gelişmektedir). Sırtüstü dururken hareket edebilir ve bacaklarını enerjik bir şekilde sağa sola sallar. Biri onu oturtmaya çalıştığında o da işbirliği gösterir. Oturur vaziyetteyken kafasını dik tutabilir ve her iki tarafa da çevirebilir. Son üç parmağı (serçe parmak, yüzük parmağı, orta parmak) ve diğer elinin avuç kısmı yardımı ile objeleri tutmaya çalışır.

4-5 aylık bebek 4-5 aylık bebek

SÖZLÜ İFADE

Yüksek sesle güler ve ilk sesleri dudakları ile vurgulayarak çıkarır. Dikkat çekmek için bağırır ve devamlı hareket eder.

4-5 aylık bebek 4-5 aylık bebek

İLİŞKİ

Kendini çevreleyen ortama giderek daha aktif biçimde katılıp kendisiyle konuşan insanlara doğru yönelir. Kendine gösterilen objelere ilgi gösterir ve onları ağzına doğru götürür. Daha önceden karşılaşıp alıştığı şeyleri (yemek, temizlenme vb.) tanıdığını gösteren tepkilerde bulunur.

4-5 aylık bebek 4-5 aylık bebek

5 aylık ve 4 aylık gelişim sayfalarımızda çok daha detaylı bebek gelişim özelliklerine ulaşabilir veya ay ay bebek gelişimi sayfamızda annelere özel gelişim sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.