Bebeğiniz üç yaşına gelene kadar gerek fiziksel gerekse psikolojik olarak gözle görülür bir şekilde gelişme gösterdi. Bundan sonra da bebeğiniz gelişiminde belki önceki süreç kadar belirgin olmasa da yine çok büyük adımlar atacak. Uzman Pedagog Elif Koca’ya 3-4 yaş arasındaki çocukların gelişim süreçlerini sorduk.

Kız çocuklarında fiziksel gelişim

Boy 3.5 yaş 89-108 cm arası 3.yaş 85-104 cm arası Kilo 3. yaş 10.6-17.5 kg arası 3.5 yaş 11.2-19 kg arası

3 yaş çocuk gelişimi

Erkek çocuklarında fiziksel gelişim

Boy 3. yaş 86-105 cm arası 3.5 yaş 89-109 cm arası Kilo 3. yaş 11.1-18 kg arası 3.5 yaş 11.7-19.3 kg arası

3 yaş çocuk gelişimi

Psiko-Motor gelişimi

Yardımsız yemek yemeye başlar. * Çizgi üzerinde yürür. * Daire etrafında döner. * Tek ve çift ayakla sıçrar, atlar. * Üç tekerlekli bisiklet sürer. * Merdiven inip çıkar. * Kendi soyunabilir, giyinmek için yardıma ihtiyaç duyar. * Büyük butonları açıp kapayabilir. * Pastel, mum boya gibi kalın boyalarla boyama yapabilir.

3 yaş çocuk gelişimi

Zihinsel gelişim

Yaşını, adını ve soyadını bilir. * Temel renkleri tanır. * Basit sorumluluk üstlenebilir. * Çok meraklıdır. * Sürekli neden, neden, kim, kim, o kim gibi sorular sorar. * Dikkat süresi 3- 4 dakikadır. * Sevdiği hikayeleri tekrar tekrar okutur. * Anladığı kısa hikayeleri ve hayallerini anlatır. * Ezbere kısa şiir okuyabilir. * Düşüncelerini kelimelerle açıklar.

3 yaş çocuk gelişimi

Dil gelişimi

Yaklaşık bin kelimelik kelime hazinesi vardır. * Basit cümlelerle konuşur. * Gramer kurallarına uygun konuşabilir. * İsteklerinden bahsetmeyi sever. * Kendi kendine konuşur. * Arkadaşlarıyla birlikte oynarken de kendi kendine konuşur. * Dilin temel yapılarını öğrenmeye başlar. * Konuşma hataları, dilbilgisi yanlışlıkları azalarak devam eder. * Yağmur-yaamuy örneğindeki gibi r, j, s gibi harfleri çıkarma da zorlanabilir. * Maymun-mannun ya da kelebek-kebelek örneklerindeki gibi bazı kelimeleri yanlış kullanabilir.

3 yaş çocuk gelişimi

Sosyal gelişim

Anne ve babasını örnek alır. Onların yaptıkları gibi yapar, konuştukları gibi konuşur. Giydiklerini giymek ister. * Telefona cevap verir. * Büyüklerden onay almak ister. * Sınırlamaları sürekli test eder. * Sıklıkla yalnız oynamayı tercih eder. * Hayali oyunlar oynayabilir. * Diğer çocuklarla oyunlar kurar. * Sırasını bilir. * Başkalarıyla birlikte oynamaya başlar. * Başkalarıyla olmaktan hoşlanır. * Sosyal gelişimin hızlı olduğu bir dönemdir. * İletişime hızlı girebilir. * Beceri gerektirmeyen grup faaliyetlerinden sever. * Sözel istekleri yerine getirir, yardımcı olur.

3 yaş çocuk gelişimi

Duygusal gelişim

Topluluk içinde kendinden beklenen uygun davranışları gösterir. * Duyguları inişli çıkışlıdır. * Çok hızlı duygu değişikliği yaşayabilir. Örneğin bebeğini severken vurmaya başlayabilir. * Ağlama nöbetleri ve tutturmaları olabilir. * Yabancı olduğu nesne ve faaliyetlerden korkabilir. * Bazen bebek gibi davranabilir. * Rüyaları hakkında konuşmaya başlayabilir. * Kendinden emin görünür. * Konulan sınırlar dışı davranabilir. * Negatif ve küstah olabilir. * Kontrollü özgürlüğe ihtiyacı vardır.

3 yaş çocuk gelişimi

Cinsel gelişim

Cinsiyetini bilir. * Arkadaşlarının cinsiyetini bilir. * Cinsiyetine uygun oyuncaklara ve kıyafetlere yönelmeye başlar. * Özellikle kız çocukları annesinin ayakkabılarını ve makyaj malzemelerini kullanmak ister.

3 yaş çocuk gelişimi