15 aylık bebeğin gelişim özellikleri 16 aylık bebeğin gelişimi 17 aylık bebeğin beslenmesi 18 aylık bebeğin kilosu 15 aylık bebeğin kilosu ve boyu 16 aylık bebeğin gelişimi uzman tv 17 aylık bebeğin boy ve kilosu 18 aylık bebeğin uyku düzeni


Annelerimize özel, onların 18 aylık bebekleriyle ilgili en çok merak ettikleri başlıkları, anne eli değmiş gibi 18 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ sayfamızda bulabilirsiniz..!

HAREKET

Tek başına yürümeyi başarır. (Çocuk, dışarıdan bir destek almadan ilk adımlarını atar. Bu ilk adımları atmanın zamanı çocuktan çocuğa oldukça fazla farklılık gösterebilir.)

15-18 aylık bebek 15-18 aylık bebek

SÖZLÜ İFADE

Değişik durumlarda ve gözünün önünde olmayan şeylere (sembollere de) atıfta bulunarak, giderek daha fazla kelimeyi söylemeye ve sıklıkla fiilleri kullanmaya başlar. Karmaşık cümleleri ve zamirleri anlar.

15-18 aylık bebek 15-18 aylık bebek

İLİŞKİ

Sözlü araçların da yardımını alarak (kendine yöneltilen bir soruya sözlerle ve hareketlerle cevap verecek duruma gelene kadar) çevresindeki insanlarla yoğun bir şekilde iletişim kurar. Bir süre boyunca kendi kendine oyun oynayabilir. Model gözünün önünde olmadığında onun taklidini yapabilir. Bazı işleri, bir yetişkinin yardımına başvurmadan kendi kendine yapmaya çalışır (kıyafetlerini çıkarmak, yemek yemek vb.) Kendinden istenilene "hayır" diyerek karşı gelebilir.

15-18 aylık bebek 15-18 aylık bebek

Bebekler büyüdükçe aslında işler daha da karmaşıklaşır. Neden mi çünkü etrafınızda yaşıtları bir şeyleri yapabilirken sizin çocuğunuz yapamaz ve bunun normal olup olmadığını merak edersiniz. Peki bebeğinizin gelişimi için size ay ay bebek gelişimi sayfamızı önersek..!