Bebeğiniz 12 aylık yani 1 Yaşında ve siz onun neler yapıp neler yapamayacağını merak ediyorsunuz değil mi? Öncelikle her çocuk kendine has gelişim gösterir bunun altına çizelim. Çocuklarla ilgili yapılabilecek en büyük yanılgı belki de gelişimleri konusunda genellemelere varmaktır. Ancak yine de çocuğun gelişimi esnasında takip edilecek bir gelişim tablosu mevcuttur. Ve bu tablo çocuğun fiziksel ve duygusal gelişiminin yolunda olup olmadığına dair ipuçları verebilir.
Mesela sizin 12 aylık bebeğinizin yaklaşık olarak gelişimi şöyledir;

Fiziksel Gelişimi:

Emekler, tutunarak ayağa kalkar, bazısı yürüyebilir bile. Bir davranışı sırf onu eğlendirdiği için üst üste tekrarlar. Belli kelimeleri rahatlıkla kullanabilir. Kaşığını kendi (döke saça da olsa) kullanabilir.

12 aylık bebek gelişimi 12 aylık bebek gelişimi

Zeka Gelişimi:

Söyleyebildiğinden daha fazla kelime anlar. Basit talimatları (hadi topu al) uygulayabilir. Vücut dili ve çıkardığı seslerle ne istediğini anlatabilir. Sevdiği ve sevmediği şeyleri belli eder. Gözleriyle nesneleri takip eder. Tutar, sıkar, çeker, iter. Az çok konuşmaya başlar. İstediklerini ve istemediklerini belli eder.

12 aylık bebek gelişimi 12 aylık bebek gelişimi

Sosyal Gelişimi:

Dünyanın nasıl bir yer olduğunu anlayabilmek için (güvenli objelere) dokunmak, ısırmak, tadına bakmak, incelemek ister. Sizin yüz mimiklerimizi taklit ederek ilk sosyal iletişimini başlatır.

12 aylık bebek gelişimi 12 aylık bebek gelişimi

Duygusal Gelişimi:

İstemediği şey karşısında (banyo yapmak, bezinin değişmesi) ağlar. Sevdiği ya da sevindiği durum ve olayları belli eder. Favori oyuncakları ya da onu huzursuz eden oyuncakları olabilir.

12 aylık bebek gelişimi 12 aylık bebek gelişimi

Unutmayın;

Hiçbir genelleme mecburi değildir. Geç konuşup sonra birden konuşmaya başlayan (hatta susturamadığınız) çocuklar olduğu gibi erken konuşan çocuklar da vardır. Her çocuğun gelişimi farklıdır ve bu tablolar anne-babalara sadece yol göstermek içindir.

12 aylık bebek gelişimi 12 aylık bebek gelişimi

Türkiye’nin en geniş bebek gelişimi kütüphanesine sahip olduğumuzu biliyor musunuz? Başlamak için bebek gelişimi sayfamıza bir göz atın. Ay ay bebek gelişimiyle ilgili bir annenin merak edebileceği her konuya değindik..!