Bebek giysileri bebek giysileri nasıl olmalı bebek kıyafetleri alırken dikkat edilecekler bebek giysileri nasıl temizlenir bebek kıyafetleri temizliği


Bebekler için her mevsim; pamuklu, sert olmayan ve terletmeyen malzemelerden üretilmiş giysiler tercih edilmelidir. Giysilerin fazla dar ya da çok bol olmamasına ve esnek kumaşlı olmasına dikkat edilmelidir.

Yeni doğan bebeklere, aynı ortamda bulunan yetişkinlerin giydiğinden bir kat fazla giysi giydirilebilir, ama şart değildir. Ortam çok sıcaksa aynı şekilde de giyinebilirler. Yenidoğan dönemi sonrasında ise aynı ortamdaki yetişkinler kaç kat giyiyorsa bebekler de o kadar kat giysi giyebilirler.

Giysilerin kalınlığına dikkat edilmesinin en önemli nedeni de bebeğin terlemesini ve bu yüzden de su kaybetmesini önlemektir. Dışarı çıkarken de bebeğe uygun kalınlıkta hırka, süveter veya mont giydirilmeli, bunların da hava alan malzemeden olanları tercih edilmelidir.

Gelelim giysilerin temizliğine

Bebeklerin cilt sağlığı için anne-babalar tarafından en çok ciddiye alınması gereken konulardan biridir bu. Özellikle çamaşır deterjanı ve yumuşatıcı seçimi bu noktada büyük önem taşır. Dermatologlar, bebek giysilerinin alerji yapmayacak türden hassas ciltlere özel deterjanlarla temizlenmesi gerektiğini önerir. Yıkama esnasında giysilerin yeterince duruIanmış olmasına da dikkat edilmelidir. Egzama sorunu yaşayan, önemli derecede cilt hassasiyeti olan bebek ve çocukların giysilerinin ise 2 kez durulanmasında yarar vardır.