Bebek bezi seçerken nelere dikkat etmek gerekir? Tek kullanımlık bez mi yoksa yıkanabilir bez mi? Bebek bezi çeşitleri avantajları ve dezavantajları.


Bebek bezi seçerken iki tür bezin olduğunu unutmamak gerekir. Bunlardan biri, bir defa kullanılıp atılabilen, diğeri ise, yıkanıp tekrar kullanılabilendir.

Atılabilen bebek bezi, rahatlık açısından tercih edilir. Bu tür bezler, bir kere kullanılır ve atılır. Çeşitli büyüklükte ve kalınlıkta imal edilmektedir. Bu bezlerin kenarlarında yapışkan bantlar bulunur. Bu yüzden en deneyimsiz anne ve babalar bile bebeğine bu bezi takarken zorluk çekmez. Rahatlığına karşılık, atılabilen bu bezler, maliyet açısından sorunsuz demek mümkün değildir. Atılabilen bez takılan bebekte, yıkanıp tekrar kullanılan bezi takılan bebeğe göre daha fazla pişik oluşur. Olumsuz diğer bir yanı ise, çöp kutusunu çok çabuk doldurabilecekleridir. Bu tür bezleri seçerken, ambalajı üzerindeki kullanma talimatına uygun olarak kullanmak gerekir.

Yıkanılabilen bez tercih edilecekse, en büyük boylarını satın almak gerekir. Bu tür bezler, pamuk ya da Amerikan bezi gibi çeşitli maddelerden üretilmektedir. Bezleri kendileri yıkayan anne ve babalar, çamaşır makinesini her gün kullanmamak için en az iki düzine bebek bezi bulundurmaları gerekir. Ebeveynin kullanabileceği en ekonomik yoldur. Aynı zamanda, kapalı bir kirli bez kutusu bulundurulması gerekir. Bebek bezi tuvalette temizlendikten sonra kirli bezleri bu kutuya koymak olanaklıdır. Bezler hafif sabunlu ya da deterjanlı suyla makinede yıkanmalı, iki veya üç defa durulanmalıdır. Durulamak çok önemlidir. Eğer bezin herhangi bir köşesinde en ufak bir sabun artığı kalırsa, bebeğin cildine zarar verebilecek bir durum oluşabilir, tahriş edebilir. Bebeğin bezi iğnelendiğinde, bezle bebeğin cildi arasına bir parmak sokarak iğnenin bebeğin cildine temas etmemesini sağlamak gerekir.