Oyun ve okul öncesi çocukların her gece 10-12 saat uykuya ihtiyaçları vardır. İşte Klinilk uzmanlarının oyun çocukluğu ve okul öncesi dönemde uyku ile ilgili önerileri…

Birçok aile oyun çocuklarının yatağa gitme zamanının günün en zor kısmı olduğunu düşünürler. Bu yaştaki bir çocuk özellikle de kendisinden daha büyük bir kardeşi uyanıksa yatağa gitmeye direnç gösterebilir.

Öneriler:

Çocuğunuz uykuya dalmadan önce sessiz bir dönem geçirmesini sağlayın

Uykudan önce sakin bir rutin geliştirin; masal okuma, şarkı ninni söyleme, banyo gibi. Bu düzenli rutin bebeğinize uyku zamanının geldiğini hatırlatacaktır. Çalışan anne ve babalar geç saatlerde çocukları ile oynamak isterler. Uykudan önce oynanan aktif oyunlar bebekleri uyarır ve uykuya dalmalarını güçleştirir.

Değişmeyen bir uyku planı yapın

Sabit bir uyanma saatinin olmasını sağlayın. Uyuma ve uyanma zamanı haftanın yedi günü sabit aynı olmalıdır. Düzenli uyku ritmini sağlamak açısından uyanma saati uyuma saatinden daha önemlidir. Aynı zamanda çocuğunuz uyandırmak da onu uyumaya zorlamaktan daha kolaydır.

Çocuğunuzun rahat olduğundan emin olun

Odanın ısısını kontrol edin; elbiseler hareketini engellememeli; uyumadan önce çocuğunuz su içmek isteyebilir, gece lambası açık bırakılabilir, kapı aralık bırakılabilir.

Peki, kendi uyumaya nasıl alışır?

Tüm önerilere uyduktan sonra her şikâyetinde veya sizi çağırmasında çocuğun odasına gitmeyin. Odanın dışında veya kapısında durarak ne yaptığını izleyin.

Cevap vermeden 1 dakika bekleyin.
Sonraki seferlerde cevap sürenizi birer dakika uzatın.
Kendi kendine yatışmayı öğrensin.
Onun yakınında olduğunuzu hissettirin.
Yanındayken uzun kalmayın. Onu uyarmayın.
Her yanına gidişte biraz daha uzakta kalın.