uykuYarıyıl tatilindeyken birçok çocuğun uyku düzeni bozuluyor. Okulun başladığı ilk hafta yaşanan uykusuzluklar, çocukların vücut dengesini bozduğu gibi derslerindeki başarılarını da olumsuz yönde etkiliyor.

Uykuları yetersiz olan çocukların okuma, yazma ve matematik problemleri çözme becerileri, sağlıklı uyuyanlara göre daha düşük. İşte Uyku Kliniği Uzmanı Dr. Sabri Derman’ın konu hakkındaki açıklamaları…

Uyku Zaman Kaybı Değildir!

“Uyku zaman kaybı değil, beynin kusursuz çalışması için olmazsa olmaz fizyolojik bir süreçtir!”

Yetişkinler, birkaç gece kötü uyumanın günlük yaşamlarını nasıl olumsuz etkilediğini çok iyi bilir. Çocuklarda ise yetersiz süreli veya kalitesiz uykunun psikolojik durumlarını ve akademik başarılarını ne kadar çok etkilediğinin çok farkında değilmişiz gibi…Özellikle anaokulu ve ilköğretim yaşındaki çocukların beyni henüz hızlı bir gelişim süreci içinde olduğundan yeterli uyku, fiziksel ve bilişsel gelişme için olmazsa olmaz bir önem taşır.

Çok karmaşık bir bilgisayara benzetilebilecek olan beyin, verileri işlemek, belleğe kaydetmek, bilgileri birbirleriyle ilintilendirmek, sınıflandırmak, gerektiğinde kolay ve doğru hatırlamak, doğru çıkarsama yapmak için gerekli işlemlerin çoğunu uyku sırasında gerçekleştirir. Bunu çocuğa anlatmanın bir yolu, kafasının içindeki mükemmel işlemcinin ve sonsuz video kütüphanesinin verimli işlemesi, zenginleşmesi ve kusursuz çalışması için her gece bu hassas bakımın mutlaka doğru olarak yapılması gerektiğidir.

Beyin Uykuda da Çalışır

“Beyin uyku sırasında dinlenmez! Aksine uyanık olduğu zamanki kadar çok çalışır.”