Çocuklarda uyku sırasında ne gibi sorunlar olabilir?

Uykuda bir takım sorunlar ortaya çıkabilirr. Bunların içinde en sık görülen uyku problemi horlamadır. Bunun dışında uyku sırasında nefes durması ve morarma bile görülebilir.

Horlama nedir?

Uyku sırasında gürültülü ses çıkarmaya horlama denir

Çocuklarda horlamanın sık görüldüğü yaşlar?

En sık 2 ile 6 yaş arasında görülür.

Horlama nedenleri nelerdir?

Çocuklarda horlamanın en sık nedeni bademcik ve geniz etindeki aşırı büyümedir. Bunun dışında şişmanlık ve yüz ve çene bozukluklarında da horlama görülebilir.

Horlama neden önemlidir? Hangi Çocuklar daha ayrıntılı incelenmelidir?

Horlama en sık görülen uyku bozuklukluğu belirtisidir. Bu yüzden horlayan çocuklarda uyku testi yapılmalıdır. Uykuda özellikle nefesi duran, sık nefes alan ve uyurken çok sık pozisyon değiştiren çocuklar incelenmelidir.

Uykudaki sorunların sebepleri nelerdir?

Çocuklarda en sık bademcik ve geniz etinin aşırı büyümesine bağlı olarak gelişmektedir. Bunun dışında yüz ve dildeki bozukluklar, kas tonusundaki bozukluklar ve şişmanlık gibi nedenlerle de görülebilir.

Uyku sorunlarındaki risk faktörleri nelerdir?

  • Bademcik ve geniz eti büyümesi
  • Kas ve sinir hastalıkları
  • Şişmanlık
  • Down sendromu gibi genetik hastalıklar

Uyku sorunlarının belirtileri nelerdir?

Gece ve gündüz görülen belirtiler farklıdır.

Gece görülen belirtiler

Horlama ve zor nefes alma en sık gece şikayetidir ve çocukların çoğunda görülür. 1 yaşından küçüklerde horlama duyulmayabilir, ancak solunum güçlüğü görülür. Bazen uykuda morarma bile olabilir.Bu çocuklar uyku sırasında huzursuzdurlar, uyku sırasında çok hareketlidirler, anormal uyku pozisyonları olur.Gece terlemeleri görülür.Gece altını ıslatmalar görülebilir.