Hamilelikle beraber anne vücudunda ortaya çıkan değişikler ve karnın büyümesiyle, anne adayı giderek kendisini daha yorgun hissetmeye başlayacaktır. Sonuç olarak da, gün içerisinde daha çok uyuma ihtiyacı duyacaktır. Bu sebeple, gün içinde uyumak da gece uykusuzluğa yol açabilmektedir. Bu duruma engel olmak için ara ara uyumalar ve kısa süreli dinlenmeler anne adayının yorgunluğunu hafifletmekte ve gece rahat bir uyku geçirmesi için yararlı olacaktır.

Rahat ve sağlıklı uyku için anne adaylarının uyması gereken bir takım kurallar vardır. Uzmanlar ilk 3 ay annenin herhangi bir pozisyonda yatmasında sakınca görmemektedir. Hamileliğin ileriki dönemlerinde sol tarafa yatmak önerildiği için, anne adayları daha ilk aylardan sola yatmaya alışmaya çalışırlarsa, onların açısından faydalı olacaktır. Dizleri kendine doğru çekerek bacak arasına yumuşak bir yastık koymak, sırt tarafını ise battaniye ile desteklemek ilerleyen dönemlerde büyümüş olan karnı dolayısıyla rahat hareket edemeyen anne için kolaylık sağlayacak ve sağlıklı bir uyku geçirmesine katkıda bulunacaktır. Ayrıca, hamile olan anne adayları için özel olarak üretilmiş yastıklar ve pikeler bulunmaktadır. Anne adayı bunları da göz onunda bulundurarak rahat bir uyku elde edebilir.

Bunların dışında, akşama doğru kafein içeren çay, kahve ve kola gibi içecekler tüketmekten kaçınılmalıdır. Yatmadan önce çok ağır yemekler yenmemeli ve eğer istenilirse süt içilmelidir. Yatmadan önce alınan ılık bir duş, anne adayının yorgunluğunu azaltarak vücudun gevşemesine ve rahat bir uyku çekmesine yardımcı olacaktır.