Her ne kadar popüler medya çocuklarla birlikte uyuma konusunu olumsuz bir şekilde yansıtmak için elinden geleni yapıyor olsa da, bilimsel kanıtlar iddiaların tersini gösteriyor. Birlikte uyumanın ailedeki herkes için sayısız faydası bulunmakta. Bu makalede çocuklarınızla birlikte uyumanın 6 faydasını sizlere sunuyoruz.

Bağımsızlık

Çocukların, ebeveynleriyle birlikte uyumasının, onların muhtaç ve bağımlı olmalarına neden olduğu yaygın bir inançtır. Ancak araştırmalar bunun tam tersinin doğru olduğunu gösteriyor. Ebeveynleriyle birlikte uyuyan çocuklar, daha erken yaşlarda bağımsızlık geliştiriyor ve ayrılma endişesini yaşamadıkları için, bir geçiş nesnesine daha az ihtiyaç duyuyorlar. Araştırmalar, çocukların, rutin olarak, bir ebeveyni ile uyumaya alıştığında, parmağını emme ya da bir güvenlik nesnesini yanında isteme ihtimalinin gözle görülür derecede azaldığını göstermektedir.

Özgüven

Aile yatağında büyüyen bir çocuğun özgüveni daha güçlü oluyor. Çocuk daha az davranış sorunları yaşıyor, akranlarıyla daha iyi anlaşıyor ve genel olarak daha mutlu ve hoşnut bir yaşam sürüyor. Uykularını ebeveynleriyle paylaşmayan çocuklara oranla, stresten kaynaklı rahatsızlıklara karşı daha dirençli oluyorlar.

Fiziksel ve zihinsel sağlık

Psikolojik faydaların yanı sıra, ebeveynleriyle uyuyan bebeklerin gelişiminin daha hızlı ve iyi olduğu kanıtlanmıştır. Doktorların pediatrik araştırmalarında, uykuyu paylaşan ailelerde gözlemledikleri tıbbi bir fayda özellikle öne çıkmaktadır, bu da paylaşılan uykunun bebeklerin hem fiziksel, hem duygusal hem de düşünsel gelişimine sağladığı katkıdır. Bu gelişimi sağlayan nedenin, hem daha fazla tensel temas olması hem de, ebeveynleriyle uyuyan bebeklerin, yalnız uyuyan bebeklere göre, daha fazla besleniyor olması gerçeği olduğu düşünülmektedir.