Sürekli sizinle birlikte uyumak isteyen bir çocuğunuz mu var? Derin psikolojik nedenlerin olmadığını ve bunun sadece alışkanlıktan kaynaklandığını düşünüyorsanız, aşamalı süreci denemelisiniz. Nedir bu aşamalı süreç? Biraz sabır gerektiren bu süreç için beş haftaya ihtiyacınız var. Ayrıca kararlı ve sabırlı davranarak taviz vermemeniz gerekmektedir.

İlk hafta: Çocuk ile birlikte aynı yatakta uyuyun (çocuğun yatağında). Bu süreç gerekirse bir haftayı aşabilir. Unutmayın, çocuk uykuya daldıktan sonra kendi yatağınıza gitmelisiniz.

İkinci hafta: Uykuya dalana kadar çocuğunuzun yatağında oturun. Bedensel temasta bulunarak (elini tutabilirsiniz, saçını okşayabilirsiniz), onunla sohbet edin.

Üçüncü hafta: Çocuğunuzun yatağının yanına bir sandalye koyarak üzerine oturun. Bu arada, çocuk uyuyana kadar ona masal okuyabilirsiniz.

Dördüncü hafta: Çocuğunuz uykuya dalana kadar aynı odada herhangi bir işle uğraşın. (Mesela; gazete okuyabilirsiniz) Beşinci hafta: Çocuğunuza yatağına kadar eşlik edip, onu öptükten sonra bırakın kendi başına uykuya dalsın.

NOT: Bütün aşamalarda çocuk uykuya daldıktan sonra siz kendi odanıza gitmelisiniz. Çocuk gece yarısı yatağınıza gelse bile, siz onu tekrar kendi yatağına götürün. Mutlaka sabah, kendi yatağında uyansın. Ayrıca bazı çocuklarda bu süreç beş haftayı geçebilir. Bu durumda ebeveyn sabırlı olmalıdır.