çocuğumun odasında uyuması, normal uyuyan cocugum odasına girmek istemiyor


Bir türlü odasında uyumak istemiyor veya odasında uyuduğu halde gece uyandığında yanınıza mı geliyor? Bu sorunu halletmek . için, öncelikle neden odasında uyumak istemediğini anlamaya çalışın. Sorun odada mı, çocukta mı (korkuları, alışkanlıkları gibi) veya ailedeki başka bir faktör mü? Sorunun kaynağını bulduktan sonra çözüm daha kolay olacaktır. Özel bir neden yoksa odasını sevdirmek için şunları yapabilirsiniz:

  1. Odasını çocuğun.uzun zevkine göre dizayn edin. (Burada çocuğun tercihlerine önem vermek gereklidir.)
  2. Tamamen karanlık ortam çocuğu rahatsız edebilir, odasını ışıklandırın.
  3. Düzenli olarak odasında yattığı takdirde; uyku cinsinden (nevresim, pijama vs.) bir ödül vereceğinizi belirterek anlaşma yapın.
  4. Çocuğunuz sizinle birlikte uyumaya alıştıysa, başlangıçta o sizin odanızda/yatağınızda uyumasın, siz onun odasında/yatağında uyuyun ve çocuğunuz uykuya daldıktan sonra mutlaka kendi yatağınıza geçin.

Bebeklerde 2,5 – 3 yaşına dek beynin kendi kendini sakinleştirme ile ilgili bölümü gelişmemiştir. Rahatlamak için ebeveyn yardımına ihtiyaç duyar. Bebek bir uyku safhasından diğerine geçerken uykuya tekrar girmekte zorluk çeker. Onun için yalnız başına uyanmak korkutucu olabilir. Araştırmalar gösteriyor ki, anne babayla yatak paylaşan bebek daha az ağlıyor, kalp atış ve nefes alışı daha düzenli. Amerikan Pediatri Akademisi ve UNICEF, ebeveyn ile bebeğin beraber uyumalarını özellikle ilk 6 ay ve sonrasında, bebeğin gelişimi açısından önemli olduğunu söyleyerek destekliyor. Ancak anne baba alkol almışsa, sigara kullanıyor, ilaç alıyorsa bebekle uyumamalı. Bebek annenin tarafında yatmalı, anne babanın arasında değil. Anne babasıyla uyuyan çocuklar hazır olduklarında kendi odalarına geçerler. Bu süreç tıpkı erken ya da geç konuşan, yürüyen çocuklar gibidir. Önemli olan çocuk hazır olmadan onu ayrılmaya zorlamamak.