yoga yapan çocukÇocuğunuza hem sosyal hem de fiziksel alanda birçok olumlu özellik kazandırmanın yanı sıra, gelişimini de destekleyen spor aktiviteleri, çocuğunuzun hayatında küçük yaşlardan itibaren var olmalıdır.

Çocuk Gelişimi Eğitmeni Gülbin Eflin Yakut çocuk yogası hakkında: “Günümüzün modern hayatlarında çocuklar, küçük yaştan başlayarak, çevredeki rekabet ortamı, akran baskıları ve aile beklentileri sebebiyle hayatlarında bir takım zorluklar ile karşı karşıya kalıyorlar. Bu gibi faktörler birikerek çocuklarda negatif enerji oluşturuyor ve bu da onların fiziksel, zihinsel ve en önemlisi de ruhsal olan bu düzenlerinin bozulmasına ve sağlıksız, dengesiz bir hayat sürmelerine neden oluyor.” diyor ve devam ediyor:

Çocukların kişilik temellerinin oluştuğu gelişim dönemlerinde bu yetilerinin zarar görmesi ve çocukta negatif enerjinin yoğunluğu onların tüm yaşamını etkiler. Yoga, çocukların hayal güçlerini kullanarak okuldaki öğrenme becerilerini geliştirir ve enerjilerini doğru yöne kanalize etmelerini sağlar. Doğa, hayvan ve bazı objeleri taklit edilerek uygulandığı için çok eğlencelidir. Çocukları bir yandan eğlendirirken, bir yandan da onlara esneklik, güç, konsantrasyon ve gevşeme sağlar. Düzenli olarak çalışıldığında, yoga modern çağın stres ilişkili birçok rahatsızlığını önler ve pozitif sağlık kazandırır. Çocukların yoga ile tanışmalarını yağlayan ilk kişi genelde annelerdir. Özellikle çocuklarından önce yoga ile tanışan anneler, kendilerindeki değişimden yola çıkarak çocuklarında oluşacak olumlu etkiyi önceden tahmin edebililer.

Çocuğunuz üç yaşından itibaren yoga yapmaya başlayabilir ama hiçbir çocuğu da yoga yapmaya asla zorlamamalısınız. Aksi halde yapılacak olan çalışma, çocuğa yarardan çok baskı ve gerginlik getirebilir.