Böcek sokmaları böcek sokmalarında ilk yardım çocuklarda böcek sokmalarına ilk yardım böcek sokmalarına ilk müdahele


Yaz aylarında sıkça meydana gelen rahatsızlıklardan biri de böcek sokmalarıdır. Açık alanda ve özellikle park, orman gibi yeşillik alanlarda geçirilen zamanın fazlalaşması ile birlikte bu tür rahatsızlıkların görülme sıklığı artar.

Böcek ısırığı ve sokmaları genellikle tehlikesiz olmasına rağmen, bazı böceklerin sokma ve ısırmaları ölümle sonuçlanabilecek durumlara neden olabilir. Bu durum zehirli akrep ve örümcek ısırmaları veya kişinin alerjik olduğu durumlarda meydana gelebilir. Bu durumda; şiddetli bir ağrı, özellikle karın kaslarında sertleşme, bulantı, terleme, yüksek ateş gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Böcek sokmalarında ilk yardım olarak, böceğin soktuğu yere amonyak ya da sirke tatbiki yapılabilir. Böceğin soktuğu noktanın biraz üzerinden sıkıca bağlamak da zehrin yayılmasını engeller. Sokulan bölge kol, bacak gibi bir organ ise hareket ettirilmemelidir. Sıcak banyo da kasların sertleşmesini engelleyeceği için önerilir. Ancak hastanın durumu takip edilerek, olumsuzluk hissedilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.