Prof. Sarper: Türkiye’de son dönemde nakil konusunda tecrübeler gitgide arttı hatta son yıllarda daha deneysel kabul edilen haploidentik nakil yapılır oldu.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nazan Sarper, Türkiye’de son dönemde çocuk kemik iliği nakli konusunda tecrübelerin arttığını belirterek, “Hatta son yıllarda daha deneysel kabul edilen haploidentik nakil yapılır oldu” dedi.

Sarper, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de ilk çocuk kemik iliği naklinin İstanbul Tıp Fakültesi’ndeki Lösemili Çocuklar Vakfı’nda başlatıldığını, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Kayseri’de merkezlerin kurulduğunu belirtti.

Son 3 yılda özel hastanelerde büyük nakil merkezleri oluşturulduğunu ifade eden Sarper, söz konusu hastanelerin bir lösemili hastayı en başından alarak nakil yapmadığını kaydetti.

Prof. Sarper, devlet üniversitelerinin bu konuda öneme sahip olduğunu vurgulayarak, “Bir lösemi hastasını sıfırdan alıyor kemoterapisini yapıyor. Diğer merkezlerde genelde tedavisi bitmiş ve tanısı konmuş hastalar gönderiliyor. Eski yıllarda kardeş vericisi olsa bile kuyrukta bekleyen hastalar oluyordu şu anda öyle bir kuyruk yok hatta İstanbul’daki bir merkez, ‘hasta olursa buraya yollayabilirsiniz’ diye tanıtım elemanını buraya yolladı. Şu anda Türkiye’de birçok merkez dünyadaki bankalardan vericilere de nakil yapıyor” diye konuştu.

– “Son yıllarda daha deneysel kabul edilen nakiller yapılıyor”

Kendi iliğinden nakil yapılan çocuk sayısının sınırlı bulunduğunu anlatan Sarper, ancak birçok merkezin artık hastayı nakil yapmak için aradığını bildirdi.