Fırat Üniversitesi (FÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Aygen, vücutta aşırı yağ birikmesini obezite olarak adlandırdıklarını belirtti.

Obezitenin “elma” ve “armut” tipi olarak ikiye ayrıldığını aktaran Aygen, erkeklerde göbek bölgesindeki yağlanmaya elma, kadınlarda ise basenlerdeki yağlanmaya armut tipi obezite dendiğini ifade etti.

Obezitenin oluşmasında en büyük faktörün genetik yatkınlık olduğuna dikkati çeken Aygen, “Bir ailede anne kilolu ise çocuğunun da kilolu olma ihtimali yüzde 50 civarında. Hem anne hem de baba kilolu ise bu oran yüzde 70-80’e yükselebilir. Genetiğin yanında beslenme alışkanlığı da çok önemli. Anne aşırı yiyorsa doğal olarak yedikleri kordon bağı ya da süt yoluyla bebeğine geçer. Normal bir bebeğin 3-3,5 kilo doğması gerekiyor ama bakıyorsunuz obezite bir annenin bebeği 6 kilo doğuyor” diye konuştu.

Yaşam tarzı değişmeli 

Prof. Dr. Aygen, fazla yeme, hareketsizlik ve vücutta kilo almayı tetikleyen hastalıkların da kilo alımına yol açtığını dile getirerek, şunları söyledi:

“Hayatımız giderek daha da hareketsiz hale geliyor. Her yere arabamızla gidiyoruz. Masa başında çalışıyoruz. Çocuklarımız okula servisle gidip geliyor. Obeziteden korunmak ve kurtulmak için yaşam tarzımızı değiştirip, durağan yaşamdan hareketli yaşama geçmeliyiz. Yaşam tarzımız bize hareketsiz alanlar oluşturuyorsa ekstradan alanlar oluşturmalıyız.

Ameliyat ettiğim hastalara, ‘Ben sizin sadece az yemek yemenizi sağlayabilirim. Asıl tavsiyem yaşam tarzınızı değiştirin’ diye tavsiyede bulunuyorum. Örneğin her fırsatta yürüyüş yapmalıyız, çocuklarımızı tenis, basketbol, futbol, yüzme gibi spor alanlarında aktifleştirmeliyiz. İşe gidip gelirken bir durak önce inmeliyiz. Yakın olan yerlere yürüyerek gitmeliyiz. Asansörü mümkün olduğunca az kullanmalıyız. Sofradan doymadan kalkmalıyız. Un, şeker ve tuzdan kaçınmalıyız.”