Estecenter Plastik Cerrahi Merkezi Doç.Dr.Erdem Güven,çocuklara okul çağı döneminde arkadaşları tarafından ”kepçe kulak”lakabının takılmasının ve bu şekilde anılmasının çocuklarda psikolojik travmalara neden olabileceğini belirtti.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç.Dr.Erdem Güven,”Doğum sonrası kulak kıkırdağının kıvrımlarının tam olarak oluşmaması genel olarak “Kepçe Kulak” olarak adlandırılabilir. Kulağın yapısını oluşturan kıvrımlar temel olarak doğumdan sonra ilk 5-6 yaşlarına kadar oluşmaktadır.”dedi.

”Tam olarak bilinmeyen nedenlerden dolayı kulak kıvrımlarının yeterince oluşmaması sonucu kulaklar başın her iki yanında dışarı doğru çıkık bir şekilde konumlanırlar. Kepçe kulak rahatsızlığının bazı çeşitlerinde ailevi nedenler bulunabilmektedir. Genetik geçişi direk olarak gösterilmemekle birlikte ailede bulunması çocuklarda da bir yatkınlık oluşturabilmektedir.” Diyen Doç.Dr.Erdem Güven, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Kepçe kulak rahatsızlığı genel olarak fonksiyonel ve işitsel bir bozukluğa yol açmamaktadır. Bazı sendromik durumlarda dış kulak yolu gelişim bozuklukları eşlik edebildiğinden dolayı fonksiyonel rahatsızlıklar bulunabilmektedir. Ancak toplumda rastlanılan kepçe kulak bozukluklarında işitmeyle ilgili bir eksiklik veya kayıp görülmemektedir.

Genellikle çocuklarla birlikte anılan bu durum en erken kaç yaşında tedavi edilebilir? Operasyon için ideal denilebilecek bir yaş var mıdır? sorularının cevapları; Tarafımızdan tavsiye edilen ideal tedavi yaşı kulak gelişiminin tamamlandığı dönem olan, ilkokula başlamadan önce 5,5- 6 yaş civarıdır. Bunun nedeni okulda çocukların arkadaşları tarafından sosyal travmaya uğramasını engellemek, çocuğun kendine olan güveninin kaybolmasının önüne geçilmesi için erken yaşta operasyonun yapılması önerilmektedir.