bebeklerde bardak kullanımı

kahve ve sağlık, kahve ve sağlık pdf, kahve sağlıklı mı, kahve sağlık


Kahve içerisinde yaklaşık binin üzerinde değişik kimyasal maddenin bulunduğu karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu kimyasalları temel gruplara ayıracak olursak Asitler,Karbonhidratlar,Proteinler,Yağlar,Kafein ve diğerleri.Bunlar içerisinde kahveyi özellikli kılan bir takım kimyasallar dikkat çeker. Bunlar;

Aromatik Bileşenler; Kahveyi eşsiz kılan kimyasallardandır. Her kahve çekirdeğinin kendisine has aromatik bileşenleri vardır ve “kahve kokusu” bunların farklı şekillerde birleşmesiyle ortaya çıkar. Kahvenin nasıl yetiştirildiği, saklandığı, kavrulduğu ve demlendiği aromatik bileşenlerin durumuna etki edebilir. Kahvede bine yakın farklı aromatik bileşen bulunabilir.

Kafein; dozunda alındığı zaman uyarıcı,sakinleştirici,dikkat arttırıcı etkiye sahip bir kimyasaldır. Kafein adrenalin gibi etki eder ve kalp atım hızını ve kan basıncını yükseltir ve kaslara giden kan akımını arttırmanın karşılığında daha az hayati öneme sahip iç organlara ve deriye giden kan akımını azaltır. Aynı zamanda karaciğerden vücuda glikoz salınımını kısıtlar. Ek olarak da dopamin sevİyesini arttırır.

Kafestol,Kafestol (cafestol) filtrelenmemiş kahvelerde (Türk kahvesi ya da french press gibi) göreceli olarak daha çok bulunur.Henüz netleşmemiş olmakla birlikte, bazı bilimsel çalışmalar kafestolün serum kolesterol seviyesini yükseltici etkileri olabileceğinden söz ederken bazı başka çalışmalar ise kanser önleyici etkileri olabileceğinden bahsetmektedir. Bu madde, kahvenin yağlı kısmında bulunur. Kafestol, kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterol seviyesinin güçlü tetikleyicilerdendir. Bu nedenle, kafestol yani dolayısıyla kahve tüketimi LDL kolesterolü yükseltebilir. Kolesterolü yükseltme miktarı kişiden kişiye değişebilir.