portakalAlınan besinlerin, kullanılan ilaçlarla bir araya geldiğinde, ilaçların insan vücudundaki etkilerinin değiştirmesi durumuna verilen isimdir. Bütün ilaçlarda besinlerle etkileşim söz konusu değildir. Etkileşim durumu genellikle hangi ilacın hangi besinle ve ne zaman ve hangi miktarda alındığına bağlıdır. Yiyeceklerden bazıları kullanılan ilaçların etki mekanizmasını dolaylı yollardan azaltabilir, bazıları ise doğrudan ilacı etkileyerek ilacın metabolizmasını yavaşlatabilir. Diğer bir etkileşim türü ise gıdaların içeriğindeki besinsel değerlerle ilgili olmaktadır.

İlaç kullanımında unutmaması gereken bazı hususlar vardır; öncelikle kullanılan ilacın prospektüsü okunmalı ve anlaşılmayan noktalar eczacıya danışılmalıdır. Aksi belirtilmedikçe ilaçlar sadece su ile alınmalıdır. İlaçlar asla alkollü içeceklerle beraber kullanılmamalıdır. Aksi belirtilmedikçe ilaçlar yemek içine karıştırılmamalı ve sıcak içeceklerle beraber alınmamalıdır. Kullanılan ilacın son kullanma tarihine dikkat edilmalidir.Bir sorunla karşılaşıldığında doktor ve eczacıya mutlaka danışılmalıdır.

Tranklizanlar, alkol ile kullanıldığında tansiyon yükselmesi ve nefes darlığına sebep olurlar.

Bronkodilatörler, kafein, kolalı içecekler, kahve ve kahveli tatlılar ile kullanıldığında kullanılan kafein bu ilaç grubunun etkisini sınırlandırır.

Laksatifler, Gaz yapıcı yiyecek ve içecekler (süt, lahana v.b) ile birlikte tüketildiğinde karın kramplarına sebep olurlar.

Antihistaminikler alkol ile etkileşime girdiğinde sersemlik, uyuşukluk ve harekette yavaşlığa sebep olur.

Antiasitler, süt ve süt ürünleri, yüksek posa içeren besinler (karnabahar, yeşil yapraklı sebzeler, pazı, lahana v.b) ile tüketildiğinde sütün içindeki protein mide asidini arttırır, bu yüzden ilaç etkisini azaltır. Yüksek posalı besinlerde ilacın emilimini azaltır.