Aslında toplum arasında basur olarak da bilinen hemoroid, bir varis şeklidir. Rektum ve çevresindeki damarlar şişmiş hale gelmiştir. Hamilelik sırasında vücudunuz daha fazla kan damarlarının dolaşması sebebiyle bu rahatsızlığı yaşama ihtimaliniz daha yüksektir .Özellikle tüm damarlar, rahim altında büyür. Belirtileri, kaşınma, yanma, ağrı ve kanamadır. Bir hemoroid kanaması genellikle parlak kırmızıdır ve tuvalet kağıdında görülür. Her zaman bir kanamada erken tanı için doktorunuza başvurun.

Hamilelik sırasında Hemoroid için en iyi tedavi nedir?
Gebelik sırasında basur tedavisi için ne yapabilirim?

Sıcak su ile ıslatın , küveti sıcak su ile doldurun ve günde birkaç kez içinde bekleyin.
Hamamelis bitkisini deneyin. Sıkılaştırıcı hamamelis pamuklu pedler anal bölge için geçerlidir. Pedleri sık sık değiştirin. Hamamelis ürünleri eczanelerden bulunabilir.
Buz kullanın. Anüs ve çevresine günde birkaç kez buz torbaları veya soğuk kompres uygulamanız şişmeyi hafifletmeye yardımcı olacaktır.
Anal alanını temiz tutun. Önceden nemlendirilmiş mendil, kuru tuvalet kağıdı yerine daha rahat ve yararlı olabilir . Hemoroide sahip insanlar için özel olarak yapılan ilaçlı mendillerden kullanın parfüm veya alkol içermeyen markalar seçin.
Uzun süre oturmaktan kaçının. Oturma anüs ve rektum damarları üzerinde baskı yapar. Yan yatarak veya ayakta zaman harcayın. Oturmanız gerekiyorsa, sık sık ara verin.
Bir hemoroid merhemi kullanın. Gebelikte kullanılması güvenli olan bir hemoroid kremi tavsiyesi için doktorunuza başvurun. Ancak unutmayın ki, hemoroid kremleri aslında bu durumu tedavi etmez sadece mevcut hemoroid ağrısını yatıştırır.
Ağırlık kaldırma gibi işlemlerden kaçının mümkünse başkasına yaptırın.