Güneş bizim için olduğu gibi çocuklarımız içinde çok önemlidir. Fakat dik olduğu öğlen saatlerinde korunmasız ve aşırı derecede güneş çocuklara zararlıdır.

Güneş ışınları altında uzun süre kalarak aşırıya kaçılmamalıdır. Günde bir kaç dakika yeterlidir. Çok uzun süre güneşte kalmak ultraviole ışınlarının orta veya uzun vadede vücudumuza zarar vermesine yol açabilir. Güneş ışınlarında bulunan UV riskine karşı çocuklar daha hassastır.

Güneşin Zararları

Aşırı güneşte kaldığımıza yanıklar oluşur, çil ve benler artar, cilt yaşlanır, cilt kanseri oluşabilir.

Güneş yanıkları, hızlıca oluşur ve acı verir. UV’ye uzun zaman maruz kalmanın tek sonucu değildir. Yıllarca uzun süre güneşe maruz kalma ve yenilenen güneş yanıkları cildin yaşlanmasına, bağışıklık sisteminin zayıflamasına, ve bazen cilt kanseri ve katarakta yol açabilir, hatta kör bile edebilir.

Ayrıca, çocuklukta güneş saldırıları cilt koruma sistemini ciddi boyutta hasara uğratır: cilt toksik serbest radikalleri biriktirir ve onarım kapasitesi azalır ve hücre zararları kalıcıdır. Özellikle 10 yaş altına kadar güneş yanıklarının zayıflattığı bir cilt, her zaman hassas kalır.

Bu yüzden bebeğinizin güneş ile temasını maksimum sınırlandırmalısınız, ve cildini korumalı, yüksek faktörlü güneş kremi (SPF 50 +) kullanmalısınız, çocuklar ve bebeğinizin cildine uygun olmalıdır. Çocuğunuzu güneşten koruyarak büyük yaşta cilt kanseri olma riskini azaltırsınız

GÜNEŞİN ZARARLI ETKİLERİNE KARŞI BEBEKLERİN CİLDİ

Büyüklerin cildi çok uzun süre maruz kalmama şartıyla güneş saldırılarına karşı kendini koruyabilir. Cildin yüzeysel katmanı, melanin ve hücre onarım mekanizmaları bu doğal fotokorumaya katkıda bulunur. Fakat bebeklerde ve çocuklarda bu koruma mekanizmaları henüz olgunlaşmamıştır, bu yüzden güneşe karşı daha hassastırlar: