gençlerde ritim bozukluğu


Kalpteki ritim bozuklukları günümüzde 20’li yaşlarda da görülmeye başlandı. Bilinçsizce yapılan diyetler de bu sorunun gelişmesinin nedenleri arasında sayılıyor. Kalbimiz istirahatte ortalama 60-100 arasında atıyor.

Kalp atımının bu rakamların altında veya üstünde olması ya da düzensiz çalışması ‘aritmi’, bir başka deyişle ‘ritim bozukluğu’ olarak nitelendiriliyor. Kalbin atım sayısının 60’ın altında olması ‘brakardi’, 100’ün üzerinde olması ise ‘taşikardi’ olarak nitelendiriliyor.

Aile Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Murat Şener, ritm bozukluklarına gençlerde daha fazla rastlanmsına zayıflamak uğruna gelişigüzel alınan bitkisel ürünler ve bilinçsizce yapılan sporun neden olduğunu belirtiyor.

Ritim bozuklukları ani ölümlere yol açabileceği için en basit bir kalp çarpıntısında doktora başvurmak çok önemli.

Çay, kahve ve alkole dikkat

Ritim bozukluklarının oluşma sebepleri kalp ve kalp dışı hastalıklarına bağlı olarak 2’ye ayrılıyor. Kalp hastalıklarına bağlı ritim bozukluklarının en sık sebepleri damar tıkanıklıkları ve kalp kapak hastalıkları. Kalp dışı sebepler arasında ise guatr, kansızlık, akciğer hastalıkları ve ilaç kullanımı gibi nedenler yer alıyor. Ayrıca alkol tüketimi de ritim bozukluklarına yol açabiliyor. Alkol alım miktarı ne kadar fazla ise ritim bozukluğu riski de o kadar artıyor. Ritim bozukluğuna neden olan bir başka etken ise çay ve kahve tüketmek. Bazen sadece çay ve kahveyi kesmek, ritim bozukluğunu tedavi etmeye yetebiliyor.

Bu belirtileri ciddiye alın

Ritim bozuklukları bazen çok masum bir durumken, bazen de ölümcül olabiliyor. Bu nedenle ritm bozukluğunun mutlaka bir kardiyoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekiyor. Örneğin bazı ritim bozuklukları nedeniyle kalpte pıhtı oluşabiliyor ve bu pıhtı beyin ile diğer organlara atabiliyor. Bunun sonucunda felç veya kangren gibi çok ciddi tablolar oluşabiliyor. Bayılmalar, geçici görme kaybı, baş dönmesi, kalbin yerinden çıkacakmış hissi gibi gibi yakınmalarla birlikte seyreden ritm bozuklukları ciddi bir duruma işaret ediyor. Bu nedenle yakınması olan kişilerin mutlaka bir uzmana başvurması gerekiyor.