doğum sonrası idrarda zorlanmaHamilelik sırasında, birçok kadında idrar kaçırma (istemsiz idrar kaybı) durumu yaşanır. İdrar kaçırma yani tıp dili ile inkontinans, bazı hamile kadınlar için hafif ve seyrek olabilir, ama bazıları için daha şiddetlidir. İnkontinans, gebelik sonrası devam edebilir ve ya etmeyebilir. Bazı kadınlar da 40lı yaşlara kadar mesane problemi görülmez.

Gebelik sırasında ve sonrasında idrar kaçırma nedenleri nelerdir?

Mesane sfinkter, yani mesanenin alt kısmında yer alan mesane vanası, idrar akışını kontrol etmek için devamlı olarak çalışır. Hamilelik sırasında genişleyen rahme, mesane baskı yapar. Mesane sfinkter ve pelvik taban kasları mesane üzerine ekstra stres veya basınç yapmış olabilir. Örneğin, hamile bir kadın öksürük veya hapşırma ile idrar kaçırabilir. Doğum pelvik taban kasları ve sinirlerini zayıflatır ve gebelik sonrası idrar kaçırma sorunları devam edebilir.

Gebelik ve doğum, aşağıdaki koşullardan dolayı mesane kontrol problemlerine neden olabilir :

Mesaneyi kontrol eden sinirlerin hasar görmesi,
Üretra ve mesane hamilelik sırasında zarar görmesi,
Epizyotomi, fetüsün doğum sırasında daha kolay çıkması için pelvik taban kaslarına yapılan yanlış bir kesim.

Gebelik sırasında ve sonrasında ne tür inkontinanslar meydana gelir?

Gebelik sırasında yaşanan inkontinans türü genellikle stresten görülen inkontinansdır. Bu da mesane üzerinde artan basınçlara neden olur. Stresten dolayı gerçekleşen inkontinansda, mesane sfinkter ( mesane vanası) idrar tutmak için yeteri kadar iyi çalışmaz. Bunun sonucunda öksürük, hapşırma, egzersiz yaparken idrar kaçırma gerçekleşir.