burun kanamasıBurun Kanamaları Kaç Çeşittir?

Kulak Burun Boğaz uzmanları burun kanamalarını ön ve arka kanamalar olarak ikiye ayırırlar. Ön burun kanamaları burun ön kısmından gelen kanamalardır. Ayakta duran ya da oturan kişide burun deliğinden akan kanama şeklinde kendini gösterir. Arkadan gelen kanama genize doğrudur. Otururken veya ayakta dururken bile kanama boğaza doğru olur. Hasta sırt üstü yattığında ön kanama bile olsa her iki yönde kanama olabilecektir.

Burun kanamaları çocuk yaş grubunda genellikle ön kanama tipinde olmaktadır. Kuru hava veya kış aylarında görülen kabuklanmalar kanamaya neden olmaktadır. Bundan korunmak için nemlendirici bir kremi burun orta bölmesine parmak ucu ile sürmek faydalı olacaktır. eğer tansyon normalse, ilk seferinde yapılan kanama-pıhtılaşma testleri ve trombosit sayısı normalse ve sık tekrarlamıyorsa çok da önemli değildir.

Çocuğunuzda Ön Burun Kanaması Varsa Şunları Uygulayınız:

Burunun ucundaki yumuşak kısmını başparmağınızla diğer iki parmağınız arasına alın. Burunu parmakla sıkıştırılmış olarak yüzüne doğru bastırın. Beş dakika böyle bekleyiniz. Başını kalbinden daha yüksek tutmaya dikkat edin. Bu nedenle oturmak ya da baş daha yukarı konumda uzanmak önerilir. Burun ve yanağına buz tatbik edilir.(Bir plastik torba içine buz doldurarak.)

Burun Kanamalarının Tekrar Başlamasını Önlemek İçin:

çocuğun sümkürmesi önlenmeli, ağır şeyler kaldırmak gibi zorlayıcı hareketler engellenmeli, baş göğüs hizasından yukarıda tutulmalıdır. Kanama tekrar başlarsa öncesinin aksine burun sümkürerek temizlenmeli burun içine dekonjestan özellikli burun spreyi sıkılmalı ve parmaklarla sıkılıp gene beş dakika beklenmelidir. Kanama gene durmazsa bir kulak burun boğaz hekimine danışmak gerekir.