kellikErkek sağlığı konusunda tarihin ilk gününden beri bir sorun olarak görülen ve günümüze kadar kesin bir çözümü bulunmayan rahatsızlıklardan birisi de kellik, yani saç dökülmesidir. Genetik sebeplerin daha ön planda olarak görüldüğü erkeklerde kellik, aynı zamanda stres, çalışma şartları, radyasyon, iklim ve benzeri gibi pek çok dış etkenden de etkilenerek ortaya çıkabilen bir rahatsızlık.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Dediğimiz gibi, saç dökülmesinin pek çok bilinen nedeni olmakla birlikte dermatologlar ve saç uzmanları, bilinmeyen nedenler olduğunu da halen düşünüyorlar. Saç ekimi, lazer operasyonları gibi yöntemler son yıllarda oldukça gelişmiş hale geldi ama yine de gerçek saçın yerini tutabilecek kalitede bir tedavi yöntemine hala gidilemedi. Bu durum da, kelliğin bilinmeyen bazı nedenleri olduğunu daha net bir şekilde ortaya koyuyor.

Öte yandan bilinmesi gereken bir diğer bilgi de saç dökülmesinin erkeklere özel bir hastalık olmadığı, kadınlarda görülen “kadın tipi saç dökülmesi” adlı bir tipin de olduğu bilgisidir. Ancak yine de erkeklerde görülen saç dökülmesi oranı, kadınlara göre çok daha fazladır.

Genetik olarak babadan oğla kalabilen kellik riski, kelliğin nedenlerinin en başında gelenidir. En yaygın saç dökülmesi etkeni olan genetik, çok büyük olasılıklarla bireyi belli bir yaşta bulacaktır.

Erkek tipi saç dökülmesinin görüldüğü yaşlar, genel olarak 10’lu, 20’li ve 30’lu yaşlar olarak karşımıza çıkar. Saç dökülmesi ile ilgili belirtiler görülmeye başlandığında mutlaka önlem de alınmaya başlanmalıdır zira giden saçların geri dönüşü ya hiç olmamakta ya da verimli bir sonuç elde edilememektedir.