erkek çocuğu sağlığı, erkek çocuk sağlığı


Erkek çocukların 0-24 aylıkken sünnet edilmesinin faydalı olacağını söyleyen Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Muzaffer Zorlu, sünnet ve çocuk cerrahi aciller ile ilgili ailelere faydalı bilgiler verdi.

1. Erkek çocuklarınızı 0-24 aylıkken sünnet ettirirseniz sünnet daha hızlı iyileşir, çocuğun sünnet korkusu olmaz ve çocuk sünnetten daha az rahatsızlık hisseder.

2. Çocuğunuz yarım sünnetli ise veya idrar çıkış deliği normal yerinden farklı yerde ise sünnet ettirmeden önce mutlaka doktor kontrolü yaptırınız.

3. Çocuğunuzun testislerinin (yumurtalarının) torbalarında olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz. Testisler torbada değil ise ya da arada yukarı kaçıyorsa mutlaka doktorunuza başvurunuz.

4. Çocuğunuz ağladığı veya öksürdüğü zaman kasıklarında şişlik oluyorsa, çocuğunuzda kasık fıtığı olabilir doktorunuza başvurunuz.

5. Çocuğunuzun torbalarında şişlik varsa çocuğunuzda Su Toplaması (Hidrosel) hastalığı olabilir doktorunuza başvurunuz.

6. Çocuğunuzun torbasında ani gelişen ağrı ve kızarıklık oluşmuş ise Yumurtalık Burkulması (Testis Torsiyonu) olabilir. Dakikaların önemi vardır. Çok acil hastaneye başvurunuz.
7. Çocuğunuzun karnının sol alt tarafında ani başlayan karın ağrısı varsa gaz sancısı olabilir, öncelikle çocuğunuzu tuvalete gönderip gaz çıkarmasını sağlayınız. Eğer ağrısı geçiyorsa doktora gitmenize gerek yoktur. Çocuğunuzun düzenli tuvalete gitmesini sağlamanız yeterli olacaktır.

8. Çocuğunuzun karnının sağ alt tarafında iştahsızlık ile birlikte karın ağrısı varsa apandisit olabilir acilen hastaneye başvurunuz.

9. Çocuğunuzun bir yeri yanınca hemen kısa süreli soğuk uygulaması yapınız. Yanık kreminiz varsa yaranın üzerine sürünüz. Başka hiçbir şey yapmadan doktorunuza başvurunuz.