Ebola Nedir?

Ebola hastalığı filoviridea ailesinden Ebola virüs ile meydana gelen bulaşıcı ve öldürücü bir hastalıktır. Ebola Hemorajik Ateşi, Ebola Kanamalı Ateşi isimleri de verilmektedir. İnsanlar dahil daha çok memelileri etkileyen bir hastalıktır. Bilinen en yaygın taşıyıcısı maymunlar ve yarasalardır.

Ebola nasıl bulaşır?

Maymun ve yarasa gibi virüsü taşıyan memeli hayvanların mikropla bulaşmış kan veya vücut sıvılarıyla temas sonucu bulaşır. Şimdilik havadan damlacık yoluyla bulaşma bildirilmemiştir. Yarasaların hasta olmadan da virüsü taşıdıkları bilinmektedir. Bir insanda enfeksiyon olduktan sonra kişiler arasında da vücut sıvılarına temasla yayılabilir.

Ebola temastan sonra kaç günde belirti verir?

Kuluçka süresi ortalama 8-10 gün olmakla birlikte, 2 ile 21 gün arası değişebilir.

Ebola belirtileri

Belirtiler tipik olarak virüsle temas ettikten 2 günle 3 hafta arası bir sürede başlar. İlk belirtiler genellikle basit bir soğuk algınlığı veya gripten ayırt edilemeyecek şekilde, halsizlik, yorgunluk, ateş, baş ağrısı, eklem ve kas ağrıları, karın ağrısı şeklindedir. Kusma ishal ve iştah kaybı da sık görülür. Boğaz ağrısı, göğüs ağrısı, nefes darlığı ve yutma güçlüğü daha seyrek görülen belirtilerdendir. Vakaların %50’sinde kırmızı bir döküntü görülebilir.

Kanama bulguları tüm hastalarda olmamakla birlikte, karaciğer fonksiyonlarının bozulmasıyla vakaların %40-50’sinde kan alınan veya girişim yapılan bölgelerden, burundan, mide bağırsak sisteminden, bayanlarda vajinadan kanamlar görülebilmektedir. Kanama belirtileri genellikle ilk belirtilerden 5-7 gün sonra ortaya çıkar. Cilt altı kanamalarına bağlı olarak, peteşi, purpura dediğimiz mor döküntüler veya daha iri hematomlar olabilir.