Birçok sıvı ilaç çocuklar için üretilmiştir ve ilacın tadını güzelleştiren aromalarla hazırlanmıştır.

Özellikle şuruplarda doktorunuzun vermiş olduğu ölçeğe uymak zorundasınızdır. Bu konunun önemine dikkat çeken Türkiye Hastanesi Eczane Sorumlusu Eczaneci Erdoğan Türksever ölçeklendirme konusundan değerli bilgiler verdi.

Sıvı ilacı kullanmadan önce mutlaka şişenin çalkalanması gerektiğini söyleyen Türksever, “Sıvı ilacın doğru dozunu ölçmeden önce, ilacın bir bölümü dibe çökmüş olabileceğinden şişeyi çalkaladığınızdan emin olun.” diyerek uyardı.

Doktordan ya da eczacıdan ilaç dozu olarak bir çay kaşığı ya da bir yemek kaşığı kelinde bir ölçeklenme söyleyeceğini belirten Türksever, “Doktor veya eczacı için, bir çay kaşığı 5 ml (mililitre) ve bir yemek kaşığı 15 ml (mililitre) ilaç anlamına gelmektedir. Evlerde kullanılan birçok kaşık farklı büyüklüktedir ve 5 ml’den veya 15 ml’den az veya çok ilaç alabilir. Bu nedenle, kaşığınıza çok fazla veya çok az ilaç alabilirsiniz.” dedi.

Sıvı İlaçlarınızı Dikkatli Ölçün

Bu durumla karşılaşmamak için çeşitli alternatifler öneren Türksever doktordan ya da eczacıdan ilaç ölçümü için kaşık, ilaç kabı, ilaç sayacı ya da iğnesiz şırınga istenebileceğini ifade etti. Birçok sıvı ilacın küçük ölçüm kabıyla geldiğine dikkat çeken Türksever, ilacın bu kapla kullanılmasının uygun olacağını söyledi. Sıvıların göz hizasında ölçülmesini tavsiye eden Türksever, “Reçetede dozun çay kaşığı veya yemek kaşığı cinsinden belirtilip belirtilmediğine dikkat edin. Doğru miktarda ilaç aldığınızdan emin olmanın en kolay yolu budur.” dedi.