tartışmak

artikülasyon problemi yaşayan çocuklar


Çocuklar, bebeklikten itibaren çevresiyle iletişim halindedir. Bazen ağlayarak bazen de anlamsız sesler çıkararak çevresindekilere dertlerini anlatmaya çalışırlar. Çocuklarda zaman zaman konuşma bozuklukları olabilir. Uzman Psikolojik Danışman Meltem Canver Kozanoğlu da bizlere bu konuşma bozukluklarını ve karşılaştığımız takdirde neler yapmamız gerektiğini anlattı.
Konuşma seslerini çıkarma işlemine söyleyiş (artikülasyon) denir. Artikülasyon bozukluklar gelişimsel olarak beklenen sesleri çıkartamama ya da yerine başka şey söyleme durumudur. Çocuklarda en çok rastlanan durum; “r” sesi yerine “y”, “k” sesi yerine de “t” sesinin kullanımıdır.

Artikülasyon Problemi Karşısında Yapılması Gerekenler

  • Artikülasyon problemleri çocukta var olan yapısal (dudak, çene ve diş yapısı) bir zorluktan kaynaklanabilir. Bir hekime danışarak fizyolojik bir problem olup olmadığını öğrenin.
  • İşlevsel bir problem olup olmadığını araştırın. Özellikle işitme ile ilgili problemler seslerin ayrımlaştırılması ve çıkartılmasında olumsuz rol oynar.

Küçük yaşta yapılacak müdahaleler daha hızlı sonuç vereceğinden çok gecikmeden konuşma ve dil terapistinden destek alın.

  • Çıkartmakta zorlandığı sesleri tespit edin. Bu sesleri içeren kelimeler hazırlayın. Çocuğunuz telaffuz ettiğinde onunla birlikte değerlendirin.
  • Sesleri ayrımlaştırması için benzer seslerden oluşan kelimeler verip aynı mı yoksa farklı mı olduğunu bulmasını sağlayın.
  • Sesleri telaffuz edemediğinde “yanlış yaptın!” vurgusundan kaçınarak seslerin doğru telaffuzunu sizden tekrar duymasını sağlayın.
  • Ev içinde yapacağınız destekleyici çalışmalarda sabırlı olun. Çok fazla sıkmadan günlük hayatın içine, eğlenceli oyunlarla çalışmalarınızı devam ettirin.