grip bebekSonbahar ve kış mevsiminde üst solunum yolu enfeksiyonları salgınlar yapar. “Soğuk algınlığı” ve “grip” bunların arasında en sık rastlananlarıdır. Soğuk algınlığı, soğuk mevsimlerde insandan insana solunu ve temas yoluyla bulaşan rinovirüs, parainfluenza, RSV, adenovirüs gibi birçok virüsün oluşturduğu, nezle, aksırık, öksürük, boğaz ağrısı, gözlerde sulanma, hafif ateş, halsizlik ve iştahsızlık gibi belirtilerle yol açan solunum yolu hastalığıdır.

Grip ise “influenza” adı verilen ve yine soğuk mevsimlerde salgınlara neden olan, soğuk algınlığı belirtilerine ek olarak şiddetli baş ağrısı, yüksek ateş, eklem ve kas ağrıları, şiddetli halsizlik gibi belirtilerle seyreden daha ağır bir solunum yolu enfeksiyonudur.

Gerek soğuk algınlığı, gerekse grip istirahatle kendiliğinden iyileşen hastalıklardır, antibiyotiklerin bu hastalıklarda yararı yoktur. Tedavide amaç, hastalık sırasında fiziksel rahatsızlığa neden olan ateş, burun tıkanıklığı ve akıntısı, eklem ve kas ağrıları gibi belirtileri hafifleterek hastayı bir miktar rahatlatmaktır. Bu amaçla ateş düşürücü ve ağrı kesici, antihistaminik ve dekonjestan ilaçlardan yararlanılır.

Bu hastalıklar sırasında solunum yollarında oluşan tahribat ve bölgesel bağışıklığın zayıflaması ile birlikte, solunum yollarında geçici olarak bulunan ve hastalık yapma potansiyeli taşıyan ve “pnömokok”, “hemofilus”, veya “stafilokok” gibi isimlerle anılan bakteriler, 100 hastanın 5 ila 10’unda orta kulak, sinüs boşlukları ve akciğer hava keseciklerine ulaşarak orta kulak iltihabı, sinüzit, zatürre gibi komplikasyonlara neden olabilirler. Bu dedenle, viral üst solunum yolu enfeksiyonu (VÜSYE) sonrasında kulak ağrısı veya akıntısı olanlarda kulak muayenesi yapılması; 10 günden uzun süren öksürük, burun tıkanıklığı, burun ve geniz akıntısı, baş ağrısı belirtileri olanların sinüzit açısından değerlendirilmesi; sık nefes alma, düşmüş olan ateşin tekrar yükselmesi, halsizlikte artış, göğüs ağrısı, öksürükte artış ve balgam çıkarma gibi belirtiler olduğunda zatürre açısından tekrar muayene edilmesi gerekir.