akıllı telefon kullanımı çocuklarda, çocuklarda tablet akıllı telefon kullanımı hakkında, çocukların tablet kullanımı, tablet kullanan çocuklara dikkat


Uzman doktorlarca “akıllı telefon ve tabletlerin zararları” araştırmalarında uzun süre kullanımında çocuklarda miyopluğa sebep olabileceği tespit edildi.

Göz Hastalıkları Uzmanları; özellikle 2 yaşından küçük çocuklara bu cihazların kesinlikle verilmemesi gerektiğini belirtti. 2 yaş üzerinde ise sadece belirlenen saatlerde kullanması tavsiye ediliyor.

Akıllı Telefon ve Tabletlerin Zararları

Uzmanlar; Günümüzde belki büyüklerde daha fazla bilgisayar, televizyon, tabletler karşısında vakit geçiren özellikle Akıllı cep telefonlarını sürekli kullanan çocukların göz sağlıklarını riske atacaklarını belirttiler. Yapılan bir araştırmada elektronik cihazlardan uzak olan sokakta oynayan çocukların miyop olma ihtimalinin daha az olduğu belirlendi.

Uzmanlara göre Bilgisayar, tv ve tablet karşısında uzun zaman geçiren çocuklarda, gün ışığı alımıyla da çok bağdaştırılan miyop riski (uzağı görememe) artıyor. Çocuklarımızın bu cihazları kullanma süreleri 2 yaşından sonra 7 yaşına kadar günde en fazla iki saat, 14 yaşına kadar 3 saat olarak sınırlandırılmalıdır, 2 yaşına gelen kadar kesinlikle kullandırılmamalıdır. Mümkünse hafta içi kullanımı yasaklanmalı sadece hafta sonu belirli saatlerde kullanıma izin verilmelidir.

Amerikada bir gazete adına bir çok ceo ile röportaj yapan muhabir Apple firması ceo sunun evine röportaj için gittiğinde evin her yerinde tabletler, akıllı telefonlar göreceğini sanırken evdeki çocuklar dahil hiç kimsenin elektronik cihazlardan kullanmadığı aksine sadece kitap okuduklarını görünce şaşırmış daha sonra birçok firmanın ceo su ile röportaj yaparken aynı kural ile karşılaşmış 13 yaşına gelene kadar çocuklarına telefon almadıkları belirli bir yaştan sonra sadece hafta sonları kullanıma izin verdiklerini görmüş.