Reflü hastalığı nedir, çocuklukta görülür mü?

Reflü mide asidinin yemek borusuna çıkması ve burayı döşeyen tabakaya zarar vermesidir. Bu rahatsızlık yenidoğan döneminden itibaren görülebilir. Yenidoğan ve süt çocuğunda sıktır, büyük bölümü fizyolojiktir, devam ederse hastalık bulguları ortaya çıkar.

Hastalığın bulguları nelerdir, tedavisi nasıl yapılır?

Hastalığın bulguları tekrarlayan kusma, kilo almada duraklama, iştahsızlık, besini reddetme, göğüs ağrısı ve yanması, yutma güçlüğü, tekrarlayan alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları, astım benzeri akciğer hastalıkları, sinüzit, kansızlık gibi geniş bir yelpazeyi oluşturur. Tedavi edilmesi yemek borusunda darlık, döşeyen hücrelerde harabiyet oluşturabilir.

Öncelikle doğru teşhis önemlidir. Beslenmenin düzenlenmesi, az ve sık beslenme, bebeklerin yatarak beslenmemesi, gece beslenmesi yapılmaması, gazlı içecekler ve fastfood yiyecekleri tüketmemek, çikolata ve kakaolu yiyecekleri de abartmamak gerekir. Obezite hastalığı tetikler.

Çocuklarda mide asiditesini azaltıcı mide ve bağırsak hareketlerini hızlandırıcı ilaçlarla tedavi edilebilir; gereğinde reflüyü azaltan mamalar kullanılabilir; tedaviden sonra da sağlıklı beslenmeye devam edilmelidir. Çocuklukta tedaviye cevap iyidir; sadece cevap alınmayan hastalara cerrahi tedavi uygulanır.

Prof. Dr. Fügen Çollu Çokuğraş
İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı