otizm2Klasik ve ağır otizmi bulunan çocuklar başkalarına aşırı derecede bağımlı olduklarından bir çocuğun otistik olup olmadığını anlamak daha kolaydır. Fakat bazı çocuklar Asperger denilen daha yüksek işlevli otizme (beceri seviyeleri yüksek olan otistikler) sahip olurlar ve bu tür otistik çocukların günlük hayatlarını sürdürebilmelerini sağlayan çok sayıda yardım yöntemi bulunur. Asperger Sendromu olan çocuklar genellikle bizin eksantrik diye düşüneceğimiz özelliklere sahiptir. Genellikle belli konulara takıntılı bir ilgileri olur. Rutini ve düzeni sever ve değişiklikten nefret ederler. İnsanlarla iletişim kurmak gibi sosyal becerilerden yoksundurlar ve dünyayı diğer insanların gözünden görmek gibi bir yetileri bulunmaz. Aslında bütün bu söylediklerimiz küçük bir çocukta karşılaşılabilecek genel özellikler gibi görünebilir, diğer erken dönem belirtilerse şöyledir:

  • Çok yavaş konuşurlar. Konuştuklarındaysa garip kalıplar üretirler. Buna ekolali denir. Bu sendromu taşıyan kişiler kendisine söylenen sözleri anlamsız bir şekilde tekrar edebilir. Bunu yaparken sohbete karşı özellikle bir ilgi duymazlar.
  • Koordinasyon becerileri zayıftır bu yüzden sakar olurlar.
  • Birçok insanın umursamayacağı şeylere karşı çok hassas olabilirler; gürültü, parlak ışıklar, tenine değen farklı dokularda kumaşlar bunlara örnek olabilir.
  • Belli bir rutin içinde oluşan ani değişikliklerden nefret ettikleri için sık sık öfke nöbetleri geçirebilirler. Eğer çocuğunuzun Asperger Sendromu olduğunu düşünürseniz ne yapmalısınız? Atacağınız ilk adım doktorunuza başvurmak olmalı. Birçok çocuk yavaş konuştukları için konuşma ve dil kurslarına gönderilirler. Ama düzgün bir teşhis için çocuğunuzun özel bir uzman tarafından kontrol edilmesi şarttır çünkü çocuğunuzun yapması gereken en önemli şeyi sadece doktorunuz söyleyebilir.