diş bakımı



Okul döneminde her şey bir düzene giriyor. Sabah kalkma saatinden kahvaltı etme, akşam yemeği ve yatağa gidiş zamanına kadar herşeyin zamanı hemen hemen belli. Bu sayede okul döneminde diş çürüklerinden korunma çok daha kolay oluyor. Çünkü her gün belli saatte kahvaltı eden ve yemek yiyen bir çocuğun diş çürüğünün başlıca nedenlerinden olan ara öğün tüketim sıklığı çok daha az olur.

Ayrıca sabahları servise yetişmek zorunda olmaları, akşam da ödevleri bitirip erkenden yatağa gitmeleri gerektiğinden yemek yeme süreleri de daha kısa olmaktadır. Bu da yiyeceklerin dişle temas süresinin azalmasını sağlar. Bilindiği gibi çocuklar sofradan kalkıp gidip gelerek yemek yemeyi veya televizyon izlerken çok uzun süre yiyecekleri ağızda tutmayı severler. Diş çürüğü oluşumunda büyük etkisi olan bu durumla okul döneminde daha az karşılaşıyoruz. Tabii burada öğün sonralarında diş fırçalama çok önemli. Sabah kahvaltı sonrası ve akşam yemek sonrasında düzenli ve doğru bir yöntemle dişler fırçalandığı sürece diş çürüğü oluşumunun önüne geçmek kesinlikle mümkün olabilmektedir.

Sabah kahvaltıda mutlaka pekmez, bal, kakaolu veya sade süt gibi çürük yapıcı gıdalar sıklıkla tüketilir. Tüm gün dişler üzerinde kalan bu gıdaların artıkları kısa sürede çürük oluşumuna neden olabilmektedir. Bu nedenle okul döneminde sabah trafiği evde ne kadar yoğun olursa olsun kahvaltı sonrasında dişler mutlaka fırçalanarak evden çıkılmalıdır. Bazı çocuklar kahvaltısını okulda yaptığı için sabah evden çıkarken diş fırçalamasına gerek olmadığı düşünülür. Ancak gece boyunca diş üzerinde biriken plağın dişlerin fırçalanmasıyla uzaklaştırılması sayesinde sonradan okulda yapılan kahvaltıda karbonhidratla plak diş yüzeyinde birleşemeyeceği için çürük oluşum riski azalmış olmaktadır. Ayrıca sabahları dişlerin fırçalanması mutlaka geliştirilmesi gereken bir alışkanlık olduğundan kahvaltı yapsın ya da yapmasın dişlerini fırçalamaya bu dönemde alışan bir çocuk, bu alışkanlığını ömür boyu devam ettirecektir.