hasta çocukUluslararası Kanser Savaş Örgütü (UICC) Gelecek Dönem Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Çocuk Onkolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tezer Kutluk, 15 Şubat Dünya Çocukluk Çağı Kanser Günü nedeniyle AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada her yıl 200 bin, Türkiye’de ise 3 bin çocuğun çocukluk çağı kanserine yakalandığını kaydetti.

Avrupa’da verilerin çocukluk çağı kanser vakalarında her 10 yıllık dilimlerde yüzde 1’lik bir artış olduğunu gösterdiğine işaret eden Kutluk, Uluslararası Çocuk Kanserleri Derneği, Uluslararası Çocuk Çağı Kanseri Ebeveyn Örgütleri Konfederasyonu, Dünya Kanser Kontrol Örgütü’nün birlikte yürüttüğü kampanyanın bu yılki temasının ”belirtiler ve bulgular” olduğunu söyledi.

Erken tanı hayat kurtarıyor

Kampanyanın amacının çocukluk çağı kanserlerinde erken tanı ve doğru tedaviye erişiminin sağlanması olduğunu vurgulayan Kutluk, çocuk kanserlerinde erken tanının hayat kurtardığını söyledi. Kutluk, şöyle devam etti:

”Çocuk kanserlerine bakıldığında 1960’lı yıllarda yüzde 10-20’lerde olan yaşam yüzdelerinin yüzde 80’leri aştığını görüyoruz. Tabii bu tedavi başarılarını gelişmiş ülkelerde görmek mümkün. Gelir düzeyi düşük ve orta olan ülkelerde bu oranlar yüzde 10 ile yüzde 60 arasında değişiyor. Çocuk kanserleri erişkin kanserlerine göre daha az görülen hastalıklar olduğu için bu hastalıkların bilinilirliği az. Bu da kanserin erken anlaşılmasına önemli bir engel oluşturuyor. Erken tanı ile gelişmiş ve gelişmemiş tüm ülkelerde yaşam şansını artırabiliriz. Gelir düzeyi düşük ülkelerde yüzde 10’lara inen tedavi başarısının Türkiye’de yüzde 70’lere yaklaştığını görmekteyiz, bu Türkiye için iyi bir rakam. Çocuk kanserlerinin erken evrede tanınıyor olması hastalığın tedavi başarısında önemli oluyor”