bebek hastalıklarıMenenjit zamanın en korkulu enfeksiyonlarından biridir. Hiçbir uyarı vermeden ve hızla gelir; eğer hemen tedavi edilmezse sonuçları yıkıcı olabilir. Vahşetine rağmen bu bakteri, en basit antibiyotiklere bile cevap verdiği için öldürmesi en kolay bakterilerden biridir. Zamanında başlanırsa tedavi edilmesi oldukça kolay olur.

Menenjit enfeksiyonuna neden olan bakteri, burnun arka kısmında ve sağlıklı insanların boğazında bulunur. Bazı insanlara bulaşmasının ve bazılarına da bulaşmamasının nedeni hala çözülememiş bir sırdır. İnsanların birbirine yakın olmasıyla ve enfeksiyonlu bir kişi öksürdüğünde, hapşırdığında ya da nefes aldığında damlaların yayılmasıyla bulaşır. İlk başta menenjit, ateşli ve kaşıntılı orta şiddetli bir hastalığa neden olur. Fakat menenjit bazı şartlar altında özre ve ölüme doğru hızla ilerleyebilir. Bu hastalığın hızla ilerlemesi, çok korkutucudur.

Enfeksiyon kapmış bir çocuk, sabah uyandığında iyi görünebilir ancak birkaç saat içinde durumu hızla kötüye gidebilir. Tedavisi, bir hastanede uygulanması gereken damar içi antibiyotiklerle yapılır. Hastanede uygulanması, tıbbi araştırma yapılacak menenjit enfeksiyonunun belirtisini taşıyan biri için önemli bir faktördür. Menenjitin çok sayıda farklı çeşidi vardır. Tehlikeli bir baskıya karşı aşı, 2003 yılından bu yana dünyada bağışıklık kazanma programına dahil edilmiştir. Aşı 12 aylık çocuklara verilmektedir.

Menenjit enfeksiyonu olan çocuklar, ateşle başlar daha sonra üzerine basmayla (birkaç saniye boyunca deri üzerine baskı uygulayan bir parmakla) ortadan kaybolmayan koyu kırmızı noktalar (1-2 mm) üretir. Daha da ilerlemiş bir enfeksiyon da şiddetli morarmalar olarak ortaya çıkar.