Kulak enfeksiyonu nedir?

Orta kulak enfeksiyonu, çocuğunuzun iç kulak kanalında ortaya çıkan iltihaplanmadır. Kulak enfeksiyonu en çok 6 ay ila 2 yaş arasında görülür.

Kulak enfeksiyonuna neler neden olur?

Orta kulak, küçük bir tüp yardımıyla, buruna doğru, arındırılır. Bu kanal, yatay olunduğu zaman işlevini durdurur (çocuklar sık sık yatay şekilde vakit geçirirler) ve bu da enfeksiyon oluşumuna neden olur. Ayrıca nezle, grip ve alerjiler de bu tüpün işlevini durdurabilirler. Kulak enfeksiyonunun devamında genellikle çocuk grip ya da nezle olur. Kulak enfeksiyonunun diğer nedenleri ise sigara dumanına maruz kalmak, emzirilme yetersizliği, emzik kullanımı, ailede kulak enfeksiyonu geçmişinin olması ve gündüz bakım evleri olabilmektedir.

Gündüz bakım evleri ve çocukların sağlığı

Gündüz bakım evleri ya da yuvalarda olan çocuklar enfeksiyonlara daha açıktırlar çünkü birçok virüs ve enfeksiyon bu yaşlarda daha çok insandan insana geçmektedir. Bebek ve çocuklar gördükleri her şeye dokunmak ve ellerini ağızlarına sokmak isterler ve bu durumda en iyi el yıkama teknikleri bile zaman zaman yetersiz kalabilir.

Gündüz bakım evlerinin çocuklarda kulak enfeksiyonuna sebep olduğunu söylemek ne kadar doğrudur bilinmez ama bu enfeksiyonu kapmalarını kolaylaştıran yardımcı etkilere sahiptirler.

Çocuğunuzun doktoruyla konuşun

Çalışan annelerin çocuklarını gündüz bakım evlerine göndermekten başka çareleri olmayabilir. Eğer çocuğunuz gündüzleri bu bakım evlerindelerse ve sürekli kulak enfeksiyonu sorunu yaşıyorlarsa, çocuğunuzun doktoru ile konuşmalı ve gündüz bakım evlerini tamamen sonlandırıp sonlandırmamanız gerektiğine beraber karar vermelisiniz.