bebek kabızlıkÇocuklarda kabızlıknasıl tanımlanır, kabızlıkta kaka sayısı değişkenlik gösterir mi?

haftada 3 kezden daha az sert kıvamlı, ağrılı zor kaka yapma, kakanın kanla bulaşık olması, zor kaka yapmaya  yanıt olarak kaka yapmayı  reddetme, haftada 3 kez veya daha fazla kaka yapmasına rağmen kaka kaçırmanın da eşlik edebildiği kaka birikmesi  olarak tanımlanır. Yani kabızlık sadece kakanın seyrek yapılması değil aynı zamanda sert kıvamlı ve zor dışkılama olmasıdır.  Normal kaka sayısı günde 4-5 kezden 3 günde bire kadar değişebilir.

Kabızlığın önemli sebepleri nelerdir, devamı halinde ne gibi sorunlara yol açar?

Yenidoğan dönemi dışında kabızlığın en önemli nedeni  %90-95 fonksiyonel kabızlık, istemli dışkı tutma, beslenme hataları   ve çocuğa tuvalet eğitimi vermek için yapılan müdahalelerle başlayan bir sorundur. Sıklıkla kabızlık sorunu olan çocuklarda ailede de benzer sorunlar vardır. İstemli olarak dışkının tutulması tuvalet eğitimindeki sorunlara bağlı olabilir, ama çoğunlukla nedeni   çocuğun dışkılama sırasında duyduğu ağrıdır.  Bu ağrı daha fazla tutmasına neden olur.  Kakanın istemli olarak tutulması kakadaki su emiliminin artmasına daha çok sertleşmesine, kaka yaparken ağrının artmasına ve tekrar tutmaya neden olarak bir kısır döngüye dönüşerek  kabızlığın kronikleşmesine neden olur. Sonuçta ağrılı dışkılama, karın ağrısı, iştahsızlık, karında şişkinlik, anal fissür,  rektal kanama,  idrar yollarına baskı sonucunda idrar yolu enfeksiyonları   oluşur.

Organik hastalıklar kabızlığa neden olur mu, hangi hastalıklar kabızlığı tetikler, bu durumda hangi tetkik ve muayeneler yapılmalı?