Çocuklarda ilaç, vitamin, antibiyotik kullanımı ve ateş ile ilgili sorularımıza Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Anıl Yeşildal cevap verdi.

Çocuklara gıda takviyesi olarak vitamin vermek gerekli midir?

Sağlıklı ve dengeli beslenen bir çocuk için vitamin kullanımına gerek yoktur. Buna balık yağı da dahildir. Çocuk ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri yiyeceklerden alabilir.

Çocuklarında inek sütü alerjisi olan anneler, çocukları süt içemediği için endişeleniyorlar. Kalsiyum kaynağı olarak başka hangi yiyecekleri önerirsiniz?

Kalsiyum sadece sütten alınacak diye bir şey yoktur. Badem, susam, zengin kalsiyum kaynaklarıdır, bamya gibi sık yenen birçok sebze, yeşil yapraklı sebzeler, narenciye, kırmızı et, sakatat hatta yumurta da bile belli oranlarda kalsiyum mevcuttur. Bunun dışında ceviz, semizotu, balık yemeyen çocuklara verilebilir.

Çocuklarda ateş ne zaman tehlikelidir?

Ateş aslında çocuğun hastalıklara karşı direndiğinin, mikroplarla savaştığını kanıtıdır. Bu nedenle hafif bir ateşte hemen ateş düşürücü vermek yerine biraz beklemek, ılık uygulamalar yapmak faydalı olur. Ancak ateş 38 ve üstüne çıkarsa ilaca rağmen düşmezse veya 2 günden uzun sürerse ya da başka rahatsız edici belirtiler ekleniyorsa o zaman doktora gitmek gerekir.

Çocuklarda antibiyotik kullanımı ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Anneler bazen doktora danışmadan çocuklarına kendileri antibiyotik vermeye başlayabiliyor. Vücuda gereksiz yere ilaç verilmiş oluyor. Gereksiz antibiyotik kullanımı ise bağışıklık sistemini olumsuz etkiliyor, faydalı mikropları öldürüyor. Kısacası yarar yerine zararı oluyor. Bu nedenle ancak çok gerekli durumlarda, doktorun önerdiği şekilde antibiyotik kullanılması gerekiyor.