bebek kabızlık

beş aylık çoçuğun kabızlığı önlemek içinne yapıl malı


Meyve püreleri verebilirsiniz 

Bebeğinize uygun mamayı verseniz bile kabızlığı düzelmiyorsa fruktoz ve sorbitol bakımından zengin meyve pürelerini verebilirsiniz. Özellikle kuru erik, yaş erik, kayısı, armut ve elma olabilir.

2 yaşından küçük çocuklarda yapılan bir çalışma; başlangıç tedavisi olarak beslenmeyle ilgili değişiklikler yapılmasının (meyve suları, meyve ve sebzeler, soyalı mamaya geçilmesi) veya mısır şurubu verilmesinin olguların % 25’inde kabızlığı ortadan kaldırdığını gösteriyor.

Su içmek şart ama… 

Sıvı alımının artırılmasının idrar çıkışının artması dışında dışkı kıvamı ve sıklığı üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı saptanmış. Ama çocukluk çağında su ve sıvıların yetersiz alınması kabızlığa neden olabilir.

Çocuklarda kabızlığın başlıca nedenleri aşırı süt tüketimi, lifli besin az yenmesi ve kaka yapmanın ertelenmesi. Peki, çocuklar neden kaka yapmak istemez? Tuvalet temiz değilse veya tuvaletini yaparken acıyacağı korkusuyla tuvalete çıkmak istemeyebilir.

Posalı yiyecekler yesin 

Çocuğunuzun yiyeceklerde aldığı posa miktarı eksikse bu miktarın ideal değerlere ulaştırılması önemli.

İşlenmemiş tahılları, meyve ve sebzeleri içeren dengeli bir beslenme düzeni, çocuklardaki kabızlık tedavisinin bir parçası olarak önerilmeli. Karın ağrısı, şişkinlik ve gaz gibi yakınmaların ortaya çıkmasını engellemek için beslenmedeki posa miktarı yavaş yavaş artırılmalı.