Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sema Akman, “Fışkırır gibi işeyemeyen çocuklarda idrar yolu iltihabı var demektir. Böbrekte idrar kaçağı, çocukları böbrek yetmezliğine götüren en önemli nedendir” dedi.

Prof. Dr. Sema Akman, çocuklarda idrar yolu iltihabının, dikkatli olunmazsa böbrek kaybına giden yolun başlangıcı olabileceğini söyledi. Prof. Dr. Akman, “İdrar yolu anomalilerinde zamanında müdahale böbrek hasarını önler. Bebeklik çağında tanı ve tedavinin öneminin kavranması gerekmektedir. Aileler bu konuda hassas olmalı. İdrar tahlili ve ultrason tespitte önemli” diye konuştu.

Erkek çocuklar fışkırtarak işeyemiyorsa, bunun, PUV denilen idrar yolu iltihabının olduğu anlamına geldiğini kaydeden Prof. Dr. Sema Akman, “İdrar yolu iltihabı kızlarda gelişmez. Veziko Üretral Reflü (VUR) kız ve erkek çocuklarda olur. Bunlar çocuklukta teşhis edilirse böbrek hastalığı oluşmaz. Eğer çocuk fışkırır gibi işiyorsa PUV açısından rahat olabiliriz” dedi.

BELİRTİLERİ

Bebeklerde idrar yolu iltihabının belirtilerinin nedensiz ve yoğun ağlamalar olduğunu belirten Prof. Dr. Akman, “Ateş her zaman görülmeyebilir. Beslenmenin reddedilmesi, kusma ve hafif ateş de idrar yolu iltihabını düşündürebilir. Özellikle ilk 3 ayındaki bebeklerde şiddetli ağlamalar gaza bağlanarak atlanabilir. Bu nedenle eğer bir bebek düzenli besleniyor, gazı çıkarılıyor ama uykusundan uyanacak kadar şiddetli ağlıyorsa, ateş olmasa bile idrar yolu iltihabı düşünülmelidir” diye konuştu.

İDRARDA KAN GÖRÜLEBİLİR