Alerjiye en sık neden olan hayvanların kedi, köpek, hamster gibi tüylü hayvanlar olduğunu söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr. Cem Hasan Razi, çocuklarda evcil hayvan alerjisinin belirtilerini anlattı…

Evcil hayvan alerjisi, hayvanların deri döküntüsüne karşı gelişen bir immün reaksiyondur. Bilinenin aksine hayvan tüyleri ve kürkleri allerjen değildir ama akar, polen ve küf gibi alerjenleri taşıyabilmektedir. Evcil hayvan alerjisi olan çocuk, bu hayvanların deri döküntülerini soluduğunda veya deri döküntüsü veya salyası ile temas ettiğinde immün sistem hızlı bir şekilde uyarılmakta ve çok sayıda alerjik madde ortaya çıkarak semptomlara neden olmaktadır. Kedi, köpek, hamster ve kobay gibi tüylü hayvanlar alerjiye en sık neden olabilen hayvanlardır.

EVCİL HAYVAN ALMADAN ÖNCE EN AZ 6 YAŞINA KADAR BEKLENMELİ

Eğer anne ve/veya baba alerjik yapıda ise çocukları genetik olarak bir çeşit alerjiye yatkın olabilmektedir. Bu durumda doğumdan sonra evde evcil hayvan olması allerji gelişimi için risk oluşturmaktadır. Bu tip ailelerin evcil hayvan almadan önce en az 6 yaşına kadar beklemesi ve bir çocuk alerji uzmanından fikir alması uygun olmaktadır. Fakat kedi epitelyum döküntüleri daha küçük ve yapışkan olduğunda hava ile çok uzak mesafelere kadar ulaşabilmekte ve havada daha uzun süre kalabilmektedir. Bu nedenle genetik olarak alerjiye yatkın bir çocukta evde evcil hayvan beslenmese bile zaman içinde evcil hayvan allerjisi gelişebilmektedir.